Zniknęło 2 tysiące antyków. Największa kradzież w historii Muzeum Brytyjskiego

0
98

Światem sztuki wstrząsnęła wiadomość o kradzieży z Muzeum Brytyjskiego wielu cennych artefaktów, z których niektóre datuje się na 1500 lat przed naszą erą. Głównym podejrzanym jest pracujący tam od 30 lat kurator Peter Higgs, który miał sprzedawać przedmioty na eBayu.

Najnowszą wiadomością jest skala kradzieży – władze muzeum doliczyły się prawie dwóch tysięcy eksponatów, które zniknęły z zasobów instytucji.

Prawie 2000 antyków skradzione z Muzeum Brytyjskiego

Muzeum Brytyjskie w Londynie posiada jedną z najbogatszych kolekcji sztuki obejmującej okres od najdawniejszej prehistorii aż po współczesność. Od kilku dni media na Wyspach rozpisują się o zniknięciu z zasobów instytucji prawie dwóch tysięcy przedmiotów, głównie biżuterii ze złota, kamieni półszlachetnych i szkła pochodzących z okresu od 1500 lat przed naszą erą aż do XIX wieku naszej ery.

Trwają obecnie w tej sprawie dwa równoległe śledztwa: policyjne i wewnętrzne, które prowadzą pracownicy muzeum. Jak się okazało, wielu przedmiotów brakowało w zasobach instytucji od szeregu lat. Ze względu na małe rozmiary antyków stosunkowo łatwo je było wynieść z magazynów. Co więcej, niektóre z nich w ogóle nie figurowały w muzealnych katalogach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj