Belgia zaczyna radzić sobie z ukraińskimi uchodźcami po chwiejnym starcie

0
296

Po tygodniach zamętu i dezorganizacji Belgia wreszcie zaczyna radzić sobie z masowym napływem uchodźców z Ukrainy, tworząc nowe, znacznie większe centrum rejestracji.

Nowy obiekt na przedmieściach Brukseli, który został otwarty w poniedziałek, ma pomóc ludziom uciekającym przed rosyjską inwazją zarejestrować się w celu uzyskania wsparcia rządowego, w tym dostępu do zakwaterowania i zatrudnienia.

Poprzednie centrum przetwarzania – które miało zaledwie dziesięć biurek – zostało szybko przytłoczone liczbą osób próbujących zarejestrować się po pomoc, a wielu stało w kolejkach przez noc.

W nowym jest 40 punktów rejestracji, w których przetworzono już tysiące uchodźców. Według danych rządowych w Brukseli zarejestrowano już blisko 10 tys. Ukraińców.

Belgijskie władze twierdzą, że spodziewają się przybycia do kraju do 200 000 uchodźców – kwota, Dominique Ernould, rzecznik belgijskiego Urzędu ds. Cudzoziemców, mówi, że poradzą sobie z tym.

„Tak, zrobimy wszystko, co możliwe. Ważna jest również mobilizacja obywateli” – powiedział Ernould w rozmowie z Euronews.

„Fedasil, belgijska agencja ubiegająca się o azyl, wciąż próbuje zwiększyć swoją zdolność przyjmowania” – powiedział Ernould.

„Rząd zrobi też wszystko, co w jego mocy, [in place] jak najwięcej infrastruktury dla tych przesiedleńców, przynajmniej w czasie, gdy trwa ta tymczasowa ochrona”.

Centrum rejestracji jest jedyną placówką w kraju, która obsługuje ukraińskich uchodźców.

Początkowo na stronie były ogromne kolejki, ale teraz jest spokojniej, a ludzie są szybko przetwarzani.

Jednak wielu czekających w kolejce Ukraińców chce po prostu wrócić do jakiejś normalności.

Tanya, jedna z milionów wysiedlonych przez rosyjską inwazję, powiedziała Euronews, że chce żyć dalej.

“Nie mam pojęcia [of what is next], ale moim planem jest zapisanie się, znalezienie pracy i normalne życie, tylko praca – osiedlenie dzieci w szkole i po prostu praca tutaj. Nie chcę tylko siedzieć i czekać, bo nikt nie wie, ile to potrwa” – powiedziała.

Proces ten jest częścią niedawno uruchomionej dyrektywy UE o tymczasowej ochronie, która omija tradycyjnie przeciążoną procedurę azylową i oferuje szybką i uproszczoną ścieżkę dostępu do ochrony w całej UE.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj