Belgijscy nauczyciele protestują przeciwko warunkom pracy i cięciom finansowym

0
156

Po dwóch latach zamykania szkół i narzuconych przez rząd działań związanych z COVID, tysiące belgijskich nauczycieli frankofońskich i personelu szkolnego we wtorek wyszło na ulice Brukseli, by zaprotestować przeciwko warunkom pracy i cięciom finansowym.

Według nich przewymiarowane klasy, budynki szkolne wymagające pilnej naprawy oraz braki kadrowe przyczyniają się do ogólnej frustracji. Pandemia tylko pogorszyła już istniejący problem.

Nauczyciele są zmęczeni i mówią, że nie mogą już tego znieść.

„Dajemy naszym uczniom wszystko. Wszystko robimy na komputerze. Staramy się radzić sobie z pytaniami, nieobecnościami, chorobami, ale jesteśmy po prostu zmęczeni” – powiedział Euronews jeden z nauczycieli na proteście.

„Nasze klasy są zbyt duże, z niepełnosprawnymi dziećmi, którym potrzebujemy pomocy, które potrzebują dodatkowego wsparcia, podczas gdy reszta klasy robi coś innego. Moim pierwszym żądaniem jest zmniejszenie liczby uczniów w klasie” – powiedział inny.

Ostatnia demonstracja francuskojęzycznych nauczycieli miała miejsce w 2011 roku, ale tym razem gniew jest znacznie większy, ponieważ każdy związek popiera protest.

Twierdzą, że protokoły ciągle się zmieniają i teraz spędzają dużo czasu na zarządzaniu nieobecnościami, co zwiększa zamieszanie.

A przede wszystkim mówią, że władzom zależy tylko na obniżeniu kosztów.

„To najlepsza praca na świecie. Wszyscy kochamy naszą pracę, ale nie dają nam środków, abyśmy nadal kochali naszą pracę” – powiedział protestujący nauczyciel.

Jeśli sytuacja się pogorszy, pracownicy twierdzą, że będą pracować nad zawieraniem sojuszy ze swoimi europejskimi kolegami, aby domagać się prawdziwych zmian i aby władze zrozumiały, że szkoła jest inwestycją w przyszłość.

W wywiadzie udzielonym belgijskim mediom w czwartek waloński minister odpowiedzialny za edukację Pierre-Yves Jeholet zwrócił uwagę na dodatkowe pieniądze udostępnione przez waloński rząd na pomoc w opanowaniu pandemii, ale podkreślił, że fundusze „nie są nieograniczone”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj