Belgijski eurodeputowany Tarabella ma zostać zwolniony z więzienia, mówi prawnik

0
83

Belgijski eurodeputowany Marc Tarabella jest ostatnim podejrzanym w sprawie skandalu korupcyjnego, który wstrząsnął Parlamentem Europejskim, który ma zostać zwolniony z więzienia, potwierdził jego prawnik w rozmowie z Euronews.

Tarabella, wcześniej związana z grupą socjalistyczną, będzie mogła wrócić do domu pod nadzorem elektronicznym, dodał prawnik.

Tarabella został aresztowany w lutym i obciążona udziałem w organizacji przestępczej korupcja i pranie brudnych pieniędzy w związku z przypadkiem podejrzenia przekupstwa.

Takie same zarzuty postawiono greckiej eurodeputowanej Evie Kaili, jej partnerowi domowemu Francesco Giorgi, byłemu europosłowi Pier-Antonio Panzeriemu i dyrektorowi organizacji pozarządowej Niccolò Figà-Talamanca.

Według władz belgijskie dochodzenie koncentrowało się na domniemanym programie „gotówka za przysługę”, który obejmował „duże sumy” pieniędzy i „znaczące” prezenty płacone w celu wpłynięcia na proces decyzyjny UE.

Tarabella „zawsze twierdził, że jest niewinny”, powiedział jego prawnik Euronews, dodając, że poseł do PE „nigdy nie otrzymywał pieniędzy ani prezentów w zamian za swoje opinie”.

Jego uwolnienie w najbliższych dniach nie zostało jeszcze ogłoszone przez belgijskie władze, ale zostało potwierdzone przez dwóch prawników dla Euronews.

W zeszłym tygodniu Pier Antonio Panzeri, inny podejrzany, powszechnie uważany za mózgiem afery związanej z podejrzeniem przekupstwa, został zwolniony z więzienia po prawie czterech miesiącach za kratkami.

Tymczasem Kaili, były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, pozostaje w więzieniu.

Tarabella po raz pierwszy została wybrana do Parlamentu Europejskiego w 2004 roku i była członkiem parlamentarnej delegacji do spraw stosunków z Półwyspem Arabskim, który obejmuje Katar.

W listopadzie zeszłego roku wygłosił krótkie przemówienie w obronie reform rynku pracy w Katarze w kontekście mistrzostw świata w piłce nożnej, a później głosował za zniesieniem wiz dla obywateli Kataru i Kuwejtu.

Podczas gdy dom Tarabelli został przeszukany na początku śledztwa, został zatrzymany dopiero po tym, jak posłowie do PE przegłosowali uchylenie jego immunitetu na początku lutego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj