Bruksela i Warszawa łączą siły, by sprowadzić deportowane ukraińskie dzieci

0
94

Komisja Europejska i polski rząd ogłosiły w czwartek wspólną inicjatywę mającą na celu zapewnienie powrotu ukraińskich dzieci deportowanych na terytorium kontrolowane przez Rosję.

„Deportowanie dzieci to zbrodnia wojenna” – powiedziała dziennikarzom przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyn w czwartek wieczorem na zakończenie pierwszego z dwudniowego szczytu przywódców UE.

„W tej dziedzinie, w partnerstwie z Ukraińcami, razem z premierem Morawieckim podjęliśmy inicjatywę mającą na celu sprowadzenie tych dzieci, które zostały uprowadzone przez Rosję. W tym celu zorganizujemy konferencję”.

“Jesteśmy na samym początku bardzo ciężkiej pracy” – dodała.

Według Komisji około 16 200 ukraińskich dzieci zostało deportowanych, a tylko 300 powróciło.

Von der Leyen określiła deportacje jako porwania, a „działania przestępcze całkowicie uzasadniały nakazy aresztowania wydane przez MTK (Międzynarodowy Trybunał Karny)”.

ICC celował w zeszłym tygodniu Prezydent Rosji Władimir Putin i Maria Aleksiejewna Lwowa-Biełowa, krajowy komisarz ds. praw dziecka, z nakazami aresztowania, oskarżając ich o „rzekomą odpowiedzialność za zbrodnię wojenną polegającą na bezprawnej deportacji ludności (dzieci) i bezprawnym przesiedleniu ludności (dzieci) z okupowanych terenów Ukrainy do Federacji Rosyjskiej”

Oznacza to, że jeśli mieliby podróżować do któregokolwiek ze 123 krajów świata, które uznają jurysdykcję MTK, mogliby zostać aresztowani.

Belgijski premier Alexander De Croo również z zadowoleniem przyjął wydany w czwartek nakaz aresztowania rosyjskiego przywódcy, podkreślając, że „ogranicza on jego mobilność na całym świecie”.

Szef Komisji dodał, że nowa inicjatywa ma na celu „zebranie międzynarodowej presji, aby podjąć wszelkie możliwe działania w celu ustalenia miejsca pobytu tych dzieci”.

„Chcemy pomóc organom ONZ i odpowiednim organizacjom międzynarodowym w uzyskaniu lepszych i pełniejszych informacji o dzieciach, które zostały deportowane do Rosji, w tym także o dzieciach później adoptowanych lub przekazanych rosyjskim rodzinom zastępczym” – powiedziała.

Rosja usprawiedliwia deportacje i przymusową naturalizację dzieci jako sposób na zapewnienie ochrony dzieciom bez opiekuna i wykorzystuje wizerunki tych dzieci jako część swojej machiny propagandowej.

Kraj ten rozluźnił przepisy dotyczące adopcji i obywatelstwa, aby ułatwić obywatelom rosyjskim adopcję ukraińskich dzieci bez opieki rodzicielskiej i nadanie im obywatelstwa zeszłej wiosny, kilka tygodni po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę na pełną skalę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj