W tym numerze „Bruksela, kochanie?” paneliści dyskutują o stosunkach UE-Turcja w świetle ostatnich wyborów w Turcji, a także zachęcających wiadomości o wzroście gospodarczym w całej Europie.
W tym tygodniu dołączyli do nas Marisa Matias, portugalska eurodeputowana z grupy Lewicy w Parlamencie Europejskim, Demir Murat Seyrek, profesor VUB i Brussels School of Governance oraz Ricardo Borges de Castro, zastępca dyrektora w European Policy Centre.
Paneliści dyskutowali o jednym z najważniejszych głosowań 2023 roku – o zaostrzonych wyborach w Turcji, które nie przyniosły wyraźnego zwycięzcy, ale zanotowały rekordową frekwencję na poziomie 88,9%. Miliony Turków w kraju i za granicą ponownie zagłosują 28 maja, aby wybrać między obecnym prezydentem Recepem Tayyipem Erdoğanem a jego głównym rywalem Kemalem Kılıçdaroğlu.
„Myślę, że w Europie wielu ludzi twierdzi, że demokracja w Turcji jest martwa. Nie jest martwa. I myślę, że to wielka zniewaga dla tych wszystkich ludzi, milionów ludzi, którzy naprawdę mają nadzieję i nie tylko mają nadzieję, ale naprawdę zgłaszają się na ochotnika, robiąc coś tak jak dzisiaj tutaj mówimy” – powiedział Demir Murat Seyrek, który od ponad dwudziestu lat zajmuje się stosunkami między Brukselą a Ankarą.
Ricardo Borges de Castro powiedział, że ten związek był jak „trudny romans”.
„Nie można z nimi żyć, ale my nie możemy bez nich żyć” – dodał, wymieniając wszystkie kwestie, na które gra Europa w handlu, migracji i geopolityce.
Paneliści przyjrzeli się także nowym danym dotyczącym PKB w UE, które ma wynieść 1% w 2023 r. i 1,7 proc. w 2024 r., czyli nieco więcej niż wcześniej oczekiwano.
„Nawet jeśli masz prognozę, która mówi, że w przyszłym roku nastąpi ogromny wzrost, ludzie go nie wchłoną” – powiedziała sceptyczna Marisa Matias, nawiązując do poważnych kosztów życia, które dotykają ludzi w całej Europie.
Ricardo Borges de Castro zgodził się, dodając: „Dobrze jest mieć pozytywne wieści z makroekonomicznej strony rzeczy, ale może jeśli porozmawiamy z przeciętnymi rodzinami, małymi firmami, wiesz, oni jeszcze tego nie czują, nie mają tego jeszcze w kieszeniach” .
Inną ważną wiadomością tygodnia w Brukseli było potwierdzenie, że odbędą się wybory europejskie w dniach 6-9 czerwca 2024 r.
Oglądaj Brukselę, kochanie? w odtwarzaczu powyżej.