Bruksela moja miłość? Bromans Putin-Xi i środowisko bankowe UE

0
81

Biuro Euronews w Brukseli przedstawia najnowszy odcinek talk-show, którego celem jest przedstawienie europejskich wiadomości i polityki, aby uczynić je bardziej dostępnymi dla widzów.

W tym tygodniu dołączył do nas belgijski eurodeputowany Philippe Lamberts, który jest przewodniczącym grupy Zielonych w Parlamencie Europejskim. Dołączają do nas również czeski poseł do Parlamentu Europejskiego Ondrej Kovarik z Renew Europe i Jacob Funk Kirkegaard, starszy pracownik German Marshall Fund.

Paneliści dyskutowali o ostatnich załamaniach banków i ich wpływie na europejskie banki i oszczędzających. Mimo dramatycznych nagłówków wszyscy byli pewni, że Europejczycy nie mają się czym martwić, że sytuacja jest pod kontrolą, ponieważ Europa przed laty podjęła kroki po krachu Lehman Brothers i greckim kryzysie zadłużenia.

Panel skomentował również podróż chińskiego prezydenta do Moskwy w tym tygodniu. Pomimo mocnych obrazów paneliści nie uważali, że wyjazd powinien poważnie dotyczyć Europy.

„Rosja jest teraz pieskiem pokojowym Chin, nie mają wyboru. Chiny nie dadzą Putinowi broni, ponieważ Europa nałoży na nich sankcje, tak jak USA”, powiedział Jacob Funk Kirkegaard.

„Naprawdę nakłaniałbym Unię Europejską do dbania o własne interesy. Teraz widzieliśmy, co oznaczała dla nas hiperzależność od Rosji, dla naszej strategicznej autonomii. I w pewnym sensie powiedziałbym, zwłaszcza gdy patrzę na niemieckiego merkantylizmu, jesteśmy również nadmiernie uzależnieni od Chin” – powiedział eurodeputowany Philippe Lamberts.

Obejrzyj „Bruksela, kochanie?” w odtwarzaczu wideo powyżej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj