Bruksela przedstawi plany uniknięcia niedoborów leków jeszcze w tym roku

0
62

Według unijnego komisarza ds. zdrowia Bruksela przedstawi plany jeszcze w tym roku, aby uniknąć niedoborów leków i poprawić przejrzystość zapasów.

Propozycje, które spodziewane są w marcu, zaktualizują obecne ogólne przepisy farmaceutyczne bloku i będą miały na celu rozwiązanie problemu braku podaży, którego obecnie doświadcza UE. Obejmuje to antybiotyki, takie jak amoksycylina, leki łagodzące przeziębienie, grypę i inne infekcje dróg oddechowych oraz leczenie pediatryczne.

Stella Kyriakides, europejska komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, powiedziała posłom do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, że niedobory antybiotyków stają się coraz większym problemem dla państw członkowskich i że znowelizowana ustawa zaradzi temu problemowi.

„Główne zidentyfikowane przyczyny źródłowe to gwałtowny wzrost popytu z powodu większej liczby infekcji dróg oddechowych wraz z niewystarczającymi zdolnościami produkcyjnymi. Ponieważ produkty te są dopuszczone na szczeblu krajowym, właściwe organy państw członkowskich już wprowadzają środki łagodzące”. — powiedział Kyriakides.

Niektóre z tych środków obejmują sprzedaż generycznego odpowiednika lub podobnego leku, aw niektórych krajach nawet zmianę niektórych preparatów, na przykład przekształcenie tabletek w syrop, aby dzieci mogły je przyjmować.

W planach będą m.in. zaostrzenie zobowiązań w zakresie zaspokajania potrzeb zaopatrzeniowych oraz wcześniejsze powiadamianie o brakach i wycofaniach.

W większości krajów europejskich sytuacja jest uważana za krytyczną, ale według Steffena Thirstrupa, dyrektora medycznego Europejskiej Agencji Leków (EMA), ludzie nie powinni gromadzić zapasów leków.

„Dostępność preparatów pediatrycznych jest na ogół niższa niż w przypadku zwykłych tabletek, które można połknąć. W przypadku infekcji ukierunkowanych na dzieci presja na dostępność preparatów pediatrycznych jest większa niż w przypadku preparatów dla dorosłych” – powiedział Euronews Thirstrup.

Według indeksu niedoborów leków liczba leków, których zabrakło w Irlandii, osiągnęła w tym tygodniu 224, głównie ze względu na to, że irlandzcy producenci leków sprzedają swoje produkty za granicą za większe pieniądze.

Ale co Europa może zrobić, jeśli problem dotyczy całego świata?

Ilaria Passarani, Sekretarz Generalny Grupy Farmaceutycznej UE, wezwała do dywersyfikacji.

„Potrzebujemy dywersyfikacji. Oczywiście przydałoby się przywrócić do Europy produkcję niektórych krytycznych materiałów, na przykład aktywnych składników farmaceutycznych, ale nie możemy przywrócić do Europy całej produkcji wszystkich materiałów, których używamy do produkcji leków. To nie jest realistyczne” – powiedziała Euronews.

„Pociąga to również za sobą wyzwania, w tym na przykład możliwy wzrost cen związany z przestrzeganiem przepisów dotyczących ochrony środowiska lub prawa pracy, które niekoniecznie są przestrzegane w innych krajach”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj