Bruksela zabroni eksportu dóbr luksusowych z UE do Rosji na mocy nowych sankcji

0
303

Unia Europejska zakaże eksportu swoich dóbr luksusowych do Rosji, aby zadać „cios w rosyjską elitę”, w ramach nowych sankcji przyjętych z krajami G7, mówi przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

„Ci, którzy podtrzymują machinę wojenną Putina, nie powinni już dłużej cieszyć się swoim wystawnym stylem życia, podczas gdy bomby spadają na niewinnych ludzi na Ukrainie” – dodała w oświadczeniu.

Środek ten jest częścią czwartego pakietu sankcji, które mają na celu sparaliżowanie zdolności Rosji do finansowania militarnego ataku na Ukrainę. Zostanie wprowadzony w sobotę.

Przyjęty w koordynacji z krajami G7, w tym z Wielką Brytanią, USA, Kanadą i Japonią, pakiet obejmuje również odmowę Rosji statusu najbardziej uprzywilejowanego kraju na ich rynkach.

„To odbierze ważne korzyści, z których Rosja korzysta jako członek Światowej Organizacji Handlu (WTO). Rosyjskie firmy nie będą już dłużej traktowane w naszych gospodarkach w sposób uprzywilejowany” – dodała.

Sojusznicy będą również pracować nad zawieszeniem członkostwa Rosji w wielostronnych instytucjach finansowych, w tym Międzynarodowym Funduszu Walutowym i Banku Światowym, aby „nie mogła uzyskać finansowania, pożyczek ani żadnych innych korzyści od tych instytucji” i wziąć na cel niektórych „kumplarzy” rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. ” między innymi poprzez zapewnienie, że nie mogą używać aktywów kryptograficznych do obchodzenia sankcji.

Ministrowie finansów, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych G7 spotkają się w przyszłym tygodniu, aby skoordynować grupę zadaniową postawioną w celu wycelowania w rosyjską elitę.

Zakazany zostanie również import kluczowych towarów w sektorze hutnictwa żelaza i stali z Rosji, co zdaniem sojuszników „uderzy w centralny sektor rosyjskiego systemu, pozbawi miliardy wpływów z eksportu i zapewni, że nasi obywatele nie będą dotować wojny Putina”.

„Na koniec zaproponujemy duży zakaz nowych inwestycji europejskich w rosyjskim sektorze energetycznym” – powiedział szef Komisji, dodając, że obejmie on wszystkie inwestycje, transfer technologii i usługi finansowe w zakresie poszukiwania i produkcji energii „a tym samym będzie miał duży wpływ na Putina”.

W poprzednich rundach sankcji zachodni sojusznicy mierzyli się z oligarchami blisko Kremla, zakazując ich aktywów i podróżowania oraz odcinając wiele kluczowych banków od międzynarodowych systemów bankowych.

Doprowadziło to do swobodnego spadku rubla o 50% w stosunku do euro i gwałtownej inflacji, powiedział Von der Leyen.

Nowa runda sankcji ma miejsce pod koniec dwudniowego szczytu przywódców UE w Wersalu, na którym blok wykluczył przyspieszenie procesu akcesyjnego Ukrainy.

Ale zgodzili się utrzymać presję na Rosję, a francuski przywódca Emmanuel Macron ostrzegał, że na Moskwę zostaną nałożone bardziej „masywne sankcje”, jeśli Putin „zintensyfikuje bombardowanie, oblega Kijów i nasili sceny wojny”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj