Bruksela zainwestuje 45 miliardów euro w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach do 2027 roku

0
84

Ogłoszenie nastąpiło, gdy przywódcy obu stron spotkali się w stolicy Belgii na szczycie UE-CELAC w poniedziałek.

Unia Europejska zobowiązała się zainwestować do 2027 r. do 45 mld euro zarówno w Ameryce Łacińskiej, jak iw krajach Karaibów.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​pieniądze przyjmą formę konkretnych inwestycji, m.in. w zieloną energię, które mają zrównoważyć m.in. wpływy Chin w regionie.

Również dlatego, że UE potrzebuje surowców krytycznych, a Ameryka Południowa posiada 85% światowych rezerw litu, między innymi pierwiastków ziem rzadkich.

„To, co chcemy dzisiaj omówić, to jak dalej łączyć naszych ludzi i nasze firmy, jak zmniejszać ryzyko oraz wzmacniać i dywersyfikować nasze łańcuchy dostaw, a także jak modernizować nasze gospodarki w sposób, który zmniejsza nierówności i przynosi korzyści wszystkim”, von der Leyen powiedział w poniedziałek.

„Wszystko to jest w naszym zasięgu, jeśli umowa UE-Mercosur przekroczy linię mety i jesteśmy zobowiązani do jak najszybszego rozwiązania wszelkich pozostałych różnic”.

Podczas spotkania z von der Leyen prezydent Brazylii Lula da Silva pokazał też zaangażowanie kraju w sfinalizowanie ratyfikacji umowy handlowej Mercosuru.

Ale jednocześnie odpowiedział na europejskie żądania dotyczące dodatkowych zobowiązań dotyczących wysokich kryteriów środowiskowych dla powstrzymania wylesiania Amazonii, które uznał za „nieuzasadnione”.

„Wszyscy wiedzą, że Brazylia zrobi swoją część w kwestii klimatu. Zobowiązaliśmy się do zerowego wylesiania Amazonii do 2030 roku” – powiedział da Silva.

„A podczas tej debaty chcemy dać do zrozumienia Komisji Europejskiej, że w południowoamerykańskiej Amazonii jest 50 milionów mieszkańców, którzy potrzebują godnych i godnych warunków do przetrwania”.

Poza kwestiami środowiskowymi, umowa jest również kwestionowana w Europie ze względu na jej konsekwencje dla sektora rolnego, z Austrią i Francją jako bardziej krytycznymi krajami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj