Bruksela zaleca wstrzymanie Węgrom miliardów unijnych funduszy

0
51

Komisja Europejska prawdopodobnie zaleci zatrzymanie Węgrom miliardów euro z funduszy unijnych, uznając, że Budapeszt nie przeprowadził reform niezbędnych do zapewnienia ochrony tych funduszy przed korupcją, jak rozumie Euronews.

Dzieje się tak, ponieważ parlamentarzyści UE mają głosować w czwartek nad rezolucją domagającą się zamrożenia funduszy UE dla Węgier z powodu naruszenia praworządności.

Władza wykonawcza UE wezwała we wrześniu do wstrzymania Węgrom około 7,5 miliarda euro funduszy europejskich z powodu obaw o korupcję po uruchomieniu nowego mechanizmu praworządności.

Suma ta stanowi około 65% środków, które Budapeszt otrzymał w ramach unijnych programów spójności.

Węgry mogłyby otrzymać pieniądze, gdyby przed 19 listopada uchwaliły 17 środków zaradczych wynegocjowanych z Komisją.

Miały one na celu wyeliminowanie „systematycznych nieprawidłowości” w procesie udzielania zamówień publicznych, konfliktów interesów ze strony urzędników państwowych oraz uchybień w prowadzeniu dochodzeń i ściganiu spraw dotyczących funduszy UE.

Budapeszt przesłał niezbędne dokumenty do 19 listopada, a minister sprawiedliwości Judit Varga opisała siebie ostatni tydzień jako „bardzo optymistyczny” środki zostałyby wypłacone.

Komisja Europejska ocenia jednak, że Budapeszt nie wywiązał się z tego zadania i postanowiła skierować sprawę do Rady UE. Oczekuje się zatem, że kraje UE zagłosują w tej sprawie w połowie grudnia większością kwalifikowaną niezbędną do zablokowania wypłaty.

W osobnej sprawie Komisja wiąże również sznurki z wypłatą 5,8 mld euro na rzecz Węgier w ramach środków na odbudowę po COVID.

Węgry nie otrzymały jeszcze żadnych pieniędzy z unijnego Instrumentu Odbudowy i Zwiększania Odporności w wysokości 806,9 mld euro i są ostatnim państwem członkowskim, którego plan odbudowy nie został zatwierdzony przez Komisję – krok wymagany przed końcem roku.

Władza wykonawcza UE powiedziała, że ​​zatwierdzi plan przed upływem terminu, ale podobnie jak w przypadku Polski latem, będzie pracować nad kamieniami milowymi, które kraj będzie musiał osiągnąć, aby wywołać falę wypłat.

Plan Komisji Europejskiej obejmuje 27 takich „super kamieni milowych”, w tym 17 środków zaradczych w związku z obawami dotyczącymi praworządności, a także reformę mającą na celu wzmocnienie niezależności sądownictwa oraz nowe przepisy dotyczące audytu i sprawozdawczości w zakresie funduszy UE.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj