Bułgarski eurodeputowany może zostać ukarany za nazistowski salut w parlamencie UE

0
173

Bułgarski eurodeputowany może zostać ukarany po oddaniu w środę w Parlamencie Europejskim czegoś, co wydaje się być nazistowskim salutem.

Angel Dzhambazki z grupy eurosceptyków ECR wykonał ten gest po wystąpieniu w debacie na temat praworządności w Polsce i na Węgrzech po orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (TSUE) stwierdzające, że blokowy mechanizm warunkowości dotyczący funduszy unijnych jest zgodny z prawem.

Instrument ten umożliwiłby Komisji zatrzymanie pieniędzy UE państwom członkowskim, które naruszają podstawowe wartości bloku, w tym praworządność, niezależność sądów i wolność prasy. Wyrok TSUE otwiera Komisji drzwi do uruchomienia mechanizmu wobec Węgier i Polski, do czego wzywała w ostatnich miesiącach większość posłów.

Dzhambazki z bułgarskiej nacjonalistycznej partii VMRO określił orzeczenie jako „obrzydliwość” na Twitterze i powiedział parlamentowi w Strasburgu podczas debaty: „Nigdy nie pozwolimy wam mówić nam, co mamy mówić i co robić. Niech żyje Bułgaria, Węgry, Orbán, Fidesz i Europa państw narodowych”.

Przewodnicząca instytucji UE, Roberta Metsola, zareagowała na Twitterze, pisząc, że „faszystowski salut w Parlamencie Europejskim jest dla mnie nie do przyjęcia – zawsze i wszędzie”.

„Obraża mnie i wszystkich w Europie. Jesteśmy przeciwnie. Jesteśmy Izbą Demokracji.

„Ten gest pochodzi z najciemniejszego rozdziału naszej historii i musi tam pozostać” – dodała.

Prowadząca wówczas debatę wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Pina Picierno z Włoch, powiedziała ona „potępił to, co się stało i poprosił o usankcjonowanie tego haniebnego i niedopuszczalnego gestu”.

Regulamin Parlamentu Europejskiego stanowi, że posłowie „powstrzymują się od wszelkich niewłaściwych zachowań” i „wszelkich obraźliwych uwag”. Nieprzestrzeganie tych zasad może skutkować sankcjami, takimi jak utrata udziału w pracach parlamentarnych lub utrata diet.

Centrowa grupa Renew Europe również zabrała się do Twitter o „potępienie tej przerażającej zniewagi ofiarom faszyzmu w Izbie Europejskiej Demokracji”.

„Wzywamy panią Metsolę, przewodniczącą Parlamentu Europejskiego, do działania” – dodali.

centrolewicowy Grupa Socjalistów i Demokratów napisała że „faszystowskie symbole są nie do przyjęcia w tej Izbie, ponieważ jest to dom obywateli UE, ale jest to także żywy pomnik, który reprezentuje zwycięstwo Europejczyków nad barbarzyństwem nazistowskiego faszyzmu”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj