Były komisarz UE nie przyznaje się do zarzutów o przekupstwo

0
153

Były komisarz ds. zdrowia Unii Europejskiej nie przyznał się do winy na maltańskiej sali sądowej do zarzutów o przekupstwo i „handlowanie wpływami” na przekupstwo.

John Dalli, który jest Maltańczykiem, służył w Komisji Europejskiej od 2010 do 2012 roku. Wytrwale utrzymywał swoją niewinność w obu oskarżeniach.

Sprawa na Malcie wyrosła z śledztwa w sprawie domniemanej próby jednego z agitatorów politycznych Dalli, aby uzyskać łapówkę w wysokości 60 milionów euro, aby pomóc znieść ogólnounijny zakaz palenia bezdymnego tytoniu, gdy Dalli był komisarzem. Akwizytor rzekomo wymienił nazwisko Dalli podczas rzekomego nagabywania.

Akwizytor został oddzielnie oskarżony o handel wpływami w 2012 roku. Sprawa ta jest nadal w toku.

Dalli zrezygnował ze stanowiska, gdy w 2012 r. wybuchł skandal w następstwie dochodzenia prowadzonego przez unijny urząd ds. zwalczania nadużyć finansowych.

W liście do prokuratora generalnego Malty w 2012 r. ówczesny szef unijnego urzędu ds. zwalczania nadużyć finansowych napisał, że nie ma jednoznacznych dowodów na bezpośredni udział Dalli jako inicjatora lub inicjatora domniemanej operacji żądania pieniędzy w zamian za obiecane usługi polityczne.

Ale szef biura powiedział również, że w trakcie śledztwa zebrano jednoznaczne i zbieżne poszlaki, wskazujące, że komisarz był świadomy machinacji akwizytora.

Kolejny termin serii rozpraw w celu ustalenia ewentualnego aktu oskarżenia został wyznaczony na 18 lutego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj