Ceny gazu w Europie osiągają poziom sprzed wojny przy wyjątkowo ciepłej pogodzie

0
84

Ceny gazu w Europie osiągnęły poziom sprzed wojny, ponieważ nowy rok zaczyna się w wyjątkowo wysokich temperaturach, które okiełznały popyt konsumentów i odrzuciły potrzebę wykorzystania podziemnych magazynów.

Handel w Dutch Title Transfer Facility (TTF), wiodącym europejskim centrum, zamknięte w środę 65 euro za megawatogodzinę (MWh) dla dostaw zaplanowanych na luty.

Ostatni raz ceny gazu na TTF spadły poniżej progu 70 € MWh 16 lutego, osiem dni przed inwazją Rosji na Ukrainę, kiedy to osiągnęły 69,5 € MWh

Od początku wojny TTF przechodził przez ekstremalne wzloty i upadki, których kulminacją był rekordowy poziom 342 € MWh pod koniec sierpnia. Po tym szczycie ceny gazu weszły na powolną, ale stabilną ścieżkę stabilizacji, choć pozostają wyjątkowo podwyższone.

Tendencja spadkowa daje wytchnienie europejskim gospodarstwom domowym i firmom, które od miesięcy zmagają się z niestabilnymi i nieprzewidywalnymi rachunkami za energię.

Wiadomość pojawia się, gdy rok 2023 przyniesie rekordowe zimowe temperatury na całym kontynencie, zjawisko, które według ekspertów pasuje do szerszego schematu zmian klimatycznych spowodowanych przez człowieka.

Niemcy, Polska, Węgry, Dania, Holandia, Francja i Szwajcaria należą do krajów, w których panuje wyjątkowo łagodna pogoda, zmuszając niektóre ośrodki narciarskie do Zamknij.

Mieszkańcy San Sebastián w północnej Hiszpanii zostali w tym tygodniu sfotografowani podczas opalania się na plaży, podczas gdy w Czechach zarejestrowano 19 stopni Celsjusza.

Warunki atmosferyczne ograniczyły wykorzystanie ogrzewania i ochroniły zapasy interwencyjne.

Podziemny magazyn gazu w Unii Europejskiej, która ma pokryć wzrost zapotrzebowania w okresie zimowym, wynosi obecnie 83% całkowitej mocy.

„To całkiem dobra sytuacja o tej porze roku” – powiedział w środę rzecznik Komisji Europejskiej.

„Ze względu na łagodną pogodę, jakiej doświadczyliśmy, popyt był niższy niż w poprzednich latach. A zapasy utrzymywały się na wysokim poziomie. Myślę, że to miało uspokajający wpływ na rynek i zmniejszyło zmienność oraz spowodowało spadek cen. “

Mimo wytchnienia gaz nadal jest naliczany po rażąco wysokich cenach.

W styczniu 2021 r. Europejczycy płacili za dostawy gazu ponad 17 MWh, czyli prawie cztery razy mniej niż w środę.

Komisja Europejska ostrzegła, że ​​wysokie ceny energii stały się elementem strukturalnym europejskiej – i światowej – gospodarki ze względu na utrzymujące się niedopasowanie podaży do popytu, które zostało wywołane zniesieniem ograniczeń związanych z COVID-19, a które zostało później zaostrzone przez rosyjską wojnę na Ukrainie.

Ta nowa normalność skłoniła Komisję i państwa członkowskie UE do intensywnego promowania oszczędności energii jako najpotężniejszego narzędzia kontroli rosnących cen.

Blok powstał bezprecedensowe plany w celu zmniejszenia zużycia gazu i energii elektrycznej w dążeniu do przywrócenia równowagi podaży i popytu, wraz z dzielna czapka od cen gazu, która zostanie uruchomiona dopiero wtedy, gdy TTF przekroczy 180 € MWh przez trzy kolejne dni robocze.

„Kluczem jest tutaj redukcja popytu” – powiedziała Euronews Simone Tagliapietra, starszy pracownik brukselskiego think tanku Bruegel.

Tagliapietra z zadowoleniem przyjął niedawny spadek cen gazu, ale podkreślił, że Europa nie powinna mieć „żadnego miejsca na samozadowolenie”, ponieważ ochłodzenie może nadejść z dnia na dzień i jeszcze bardziej podnieść ceny.

„Chodzi o temperatury” – powiedział analityk. „I pamięć nie jest używana, ale faktycznie uzupełniana”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj