Chiny bardziej „destrukcyjne niż konstruktywne” wobec Ukrainy: Nausėda

0
102

Według litewskiego prezydenta Chiny wspierają Rosję w jej wojnie z Ukrainą, mimo że stara się działać jako neutralny pośrednik pokojowy.

We wtorkowym wywiadzie dla Euronews Gitanas Nausėda powiedział, że Pekin ma do odegrania ważną rolę w konflikcie na Ukrainie i powinien pozostać po właściwej stronie historii.

„Niestety, widzę, że celem Chin jest kontynuowanie tej wojny, aby ta wojna była jeszcze bardziej krwawa iw takiej sytuacji, że Chiny w ukrytej lub jawnej formie wspierają Rosję” – powiedział litewski przywódca.

„Bardzo trudno jest uwierzyć, że Chiny mogą odgrywać rolę mediatora między dwoma krajami. Przynajmniej powinny być neutralne.

„Wyobrażam sobie taki status, ale teraz nie widzę możliwości i myślę, że Chiny muszą się zastanowić, co chcą osiągnąć w tej wojnie. Do tej pory oceniam i widzę rolę Chin raczej destrukcyjną niż konstruktywną. “

Komentarze Nausėdy pojawiają się wśród narastających spekulacji na temat rychłej wizyty chińskiego prezydenta Xi Jinpinga w Moskwie, aby spotkać się z prezydentem Władimirem Putinem w celu omówienia perspektyw pokoju.

Pekin wydał 12-punktowy plan pokojowy dla Ukrainy, w którym nigdy nie używa słów „wojna” ani inwazja, określając rosyjską agresję na Ukrainie jako „kryzys”.

Moskwa z zadowoleniem przyjęła plan, który wzywa do zaprzestania działań wojennych, wznowienia rozmów pokojowych, ochrony elektrowni atomowych i zachowania łańcuchów żywnościowych i dostaw oraz porzucenia tzw. „mentalności zimnowojennej”, ale UE była dużo bardziej krytyczna. Komisja Europejska określiła ją jako „selektywną” i opartą na stronniczej interpretacji prawa międzynarodowego.

Tymczasem USA i Zachodni sojusznicy publicznie ostrzegli Chiny że dostarczenie śmiercionośnej broni do Rosji byłoby dla nich czerwoną linią. Oczekuje się, że prezydent Francji Emmanuel Macron poruszy ten temat podczas oficjalnej wizyty w Chinach na początku kwietnia.

Jeśli chodzi o sankcje, Nausėda uważa, że ​​dotychczasowe środki wyrządziły pewną szkodę rosyjskiej gospodarce, ale spodziewał się czegoś więcej.

Prezydent Litwy chce teraz, aby rządy UE przezwyciężyły swoje interesy narodowe, aby poprawić bardziej restrykcyjne środki w sektorze jądrowym.

„Weź dziesiąty pakiet sankcji. Może być silniejszy” – powiedział podczas wywiadu w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

„Naszą sugestią było włączenie (rosyjskiej państwowej korporacji nuklearnej) Rosatomu jako spółki, włączenie członków zarządu. Wiemy, co dzieje się w Zaporożu, a oni po prostu grożą nam wszystkim w Europie katastrofą nuklearną.

„Jednak ze względu na pewne interesy, indywidualne podejście poszczególnych krajów, nie jesteśmy w stanie podjąć decyzji w tej sprawie”.

Nausėda opowiada się również za dostawami wszelkiego rodzaju broni na Ukrainę, w tym myśliwcei zrobić to jak najszybciej, bo wojna kosztuje dużo ludzi i zniszczenia infrastruktury.

„Wkraczamy w krytyczną fazę tej wojny i bardzo ważne jest, aby pozostać zdecydowanym” – powiedział Euronews.

„Rosja jest decydująca i Rosja jest w stanie skoncentrować wszystkie swoje zasoby, ponieważ nie jest to kraj demokratyczny i może ignorować potrzeby społeczeństwa w innych dziedzinach, w [the] dziedzinie społeczno-gospodarczej i koncentrują swoje wysiłki na pobudzaniu przemysłu obronnego.

„Ale możemy zrobić to samo i powinniśmy i musimy zrobić to samo”.

Prezydent Nausėda dodaje, że jest pesymistą co do możliwości powrotu do stołu negocjacyjnego w dającej się przewidzieć przyszłości, biorąc pod uwagę tak odległe stanowiska Moskwy i Kijowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj