Chiny muszą potępić wojnę Rosji, aby była „poważna” w sprawie pokoju: Stoltenberg

0
84

Chiny muszą otwarcie potępić rosyjską inwazję na Ukrainę jako nielegalną, zanim podejmą jakiekolwiek działania moderacyjne w celu zakończenia wojny, powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

„Do Ukrainy należy decyzja, jakie są akceptowalne warunki pokojowego rozwiązania” – powiedział we wtorek Stoltenberg.

„Chiny muszą zatem zacząć rozumieć perspektywę Ukrainy i bezpośrednio współpracować z prezydentem Zełenskim, jeśli chcą poważnie traktować pokój”.

Jego komentarze pojawiają się, gdy prezydent Chin Xi Jinping spotyka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie, wizyta uważnie obserwowana przez zachodnich sojuszników, którzy martwią się, że Chiny mogą przygotowywać się do zwiększenia pomocy wojskowej dla Rosji, której gospodarka jest objęta ciężkimi międzynarodowymi sankcjami.

Podczas publicznego spotkania obaj przywódcy nazywali siebie „drogimi przyjaciółmi” i obiecali priorytetowo traktować więzi.

W ramach swoich działań dyplomatycznych Pekin przedstawił 12-punktowy plan rozwiązania wojny na Ukrainie, który według Putina może zapewnić podstawa do ugody.

Proponowany plan spotkał się jednak z silnym sceptycyzmem ze strony Europy i Stanów Zjednoczonych, które postrzegają go jako tzw jednostronny, stronniczy i selektywny. Ze swojej strony Ukraina wyraziła bardziej umiarkowaną reakcję, aby zapobiec antagonizowaniu Pekinu i zapewnić spotkanie Zełenskiego z Xi.

Chiński dokument wzywa do ochrony ludności cywilnej, elektrowni jądrowych i łańcuchów dostaw żywności, ale unika opisywania wojny jako „wojny” lub „inwazji”, a zamiast tego mówi o „kryzysie”.

Artykuł wzywa również do zniesienia „jednostronnych sankcji” i zakończenia „mentalności zimnowojennej” – odniesień, które powszechnie uważa się za ledwie zawoalowaną krytykę Zachodu.

Co więcej, plan Pekinu nie mówi o żadnych terytoriach okupowanych.

W rozmowie z dziennikarzami we wtorek Jens Stoltenberg powiedział, że z zadowoleniem przyjąłby każdą inicjatywę, która mogłaby doprowadzić do „sprawiedliwego i trwałego pokoju” i przyznał, że chiński dokument zawiera „pewne pozytywne aspekty”, takie jak poszanowanie suwerenności i niepodległości.

Ale Stoltenberg wezwał Chiny do uznania faktów w terenie, zanim posuną się naprzód w roli międzynarodowego moderatora.

„Chiny nie były w stanie potępić nielegalnej agresji Rosji na Ukrainę” – powiedział sekretarz generalny.

„Zawieszenie broni lub jakiekolwiek rozwiązanie, które nie szanuje suwerenności i integralności Ukrainy, będzie jedynie sposobem na zamrożenie wojny i zapewnienie Rosji możliwości odbudowy, przegrupowania się i ponownego ataku, a to nie będzie tylko sprawiedliwy i trwały pokój. pomoże tylko Rosji utrzymać się na terytorium, które nielegalnie okupowała”.

Zapytany, czy widział jakiekolwiek dowody na to, że Chiny były gotowe dostarczyć Rosji śmiercionośną amunicję, Stoltenberg powiedział, że nie.

„Ale widzieliśmy pewne oznaki, że zażądała tego Rosja i jest to kwestia, którą władze chińskie rozważają w Pekinie” – dodał.

„Chiny nie powinny udzielać śmiercionośnej pomocy Rosji”.

Odkąd urzędnicy amerykańscy zaczęli publicznie ostrzegać, że Chiny mogą dostarczać broń Rosji, urzędnicy z Pekinu wielokrotnie zaprzeczali tym roszczeniom, często obracając argument przeciwko zachodnim sojusznikom za ich dalszą pomocą wojskową dla Ukrainy.

„Stany Zjednoczone muszą przestać podsycać wojnę większą ilością broni i podsycać płomienie, przestać wskazywać palcami na inne kraje lub próbować ich przymuszać i zastraszać” – powiedział w poniedziałek chiński rzecznik.

Stoltenberg bronił działań sojuszników z NATO, mówiąc, że prawo międzynarodowe pozwala krajom uzbroić naród, który został zaatakowany.

„Powinniśmy wspierać Ukrainę w prawie do samoobrony, które jest zapisane w Karcie ONZ” – powiedział szef NATO.

„Oni bronią się przed nielegalną agresywną wojną Rosji”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj