Co tak naprawdę stoi za inwazją Putina na Ukrainę?

0
334

Europa obudziła się w czwartek na wiadomość, że rosyjskie wojska wkroczyły na Ukrainę, gdy Władimir Putin ostrzegł społeczność międzynarodową, że interwencja doprowadzi do „konsekwencji, jakich nigdy nie widzieliście”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił stan wojenny, zerwał stosunki dyplomatyczne z Rosją i powiedział, że Ukraina ma milionową armię gotową do obrony kraju. Wezwał społeczność międzynarodową do przygotowania frontu antyputinowskiego w celu wymuszenia Rosji z Ukrainy.

Przywódcy Unii Europejskiej spotkają się dziś wieczorem w Brukseli po tym, jak przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen obiecała surowe sankcje dla Rosji. Prezydent USA Joe Biden, który tygodniami ostrzegał przed możliwą inwazją, powiedział, że w czwartek spotka się z przywódcami G7.

Estonia, Łotwa, Litwa i Polska zgodziły się na przeprowadzenie konsultacji na podstawie art. 4 NATO, które członkowie sojuszu mogą zrobić, gdy poczują, że integralność terytorialna lub niezależność polityczna sojusznika jest zagrożona, nawet jeśli sojusznik nie jest członkiem NATO.

Putin twierdził, że inwazja ma na celu obronę ludności okupowanych terytoriów w tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republice Ludowej, które ogłosiły niepodległość w 2014 roku. W poniedziałek Putin formalnie uznał niepodległość obu terytoriów.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmitro Kuleba powiedział w czwartek rano, że „to nie jest rosyjska inwazja tylko na wschodzie Ukrainy, ale atak na pełną skalę z wielu kierunków”.

Ale dopiero w poniedziałek Putin wydawał się dać wgląd we własne przekonania na temat Ukrainy i jej powiązań z Rosją i Związkiem Radzieckim.

Co Putin myśli o Ukrainie?

Twierdził, że Ukraina, 44-milionowe niepodległe państwo i największy kraj Europy, jest sztucznym wynalazkiem stworzonym przez bolszewików po rewolucji rosyjskiej w 1917 roku.

„Współczesna Ukraina została w całości stworzona przez Rosję” – powiedział. „Lenin i jego współpracownicy [severed] co jest historycznie ziemią rosyjską”.

Historycy i znawcy Europy Wschodniej określili ją jako „niespójną”.

„To była nielogiczna, rewizjonistyczna mieszanina” – powiedział Tom Junes, historyk z Polskiej Akademii Nauk.

Junes powiedział, że przemówienie było widoczną próbą dalszego zastraszenia Ukraińców.

Czy Związek Radziecki „wymyślił” Ukrainę?

Ukraińcy twierdzą, że początki ich państwa sięgają tysiącleci, zanim ktokolwiek słyszał o bolszewikach, sięgając Rusi Kijowskiej i przyjęcia chrześcijaństwa przez księcia Włodzimierza w 988 r.

Ukraiński historyk Mychajło Hruszewski prześledził wyraźną nić między tym państwem a tymi, które w końcu nastąpiły, takimi jak hetmanat w XVII wieku i królestwa kozackie, powiedział David Marples, profesor historii Rosji i Europy Wschodniej na uniwersytecie. Alberty.

Język i kultura ukraińska zostały stłumione w późniejszych okresach przed rokiem 1917, na przykład gdy Ukraina znajdowała się pod jarzmem Polski i carskiej Rosji.

Ale wbrew twierdzeniom Putina, w 1917 roku na Ukrainie było niewielu bolszewików, a okres od 1918 do 1920 — po wycofaniu armii niemieckiej — był okresem „całkowitego chaosu”.

„Było około ośmiu różnych rządów, zanim bolszewicy zdołali go zająć. Nawet wtedy ustanowili stolicę w Charkowie, ponieważ Kijów nie był bezpieczny”, powiedział Marples.

We wczesnym okresie sowieckim Ukrainie przyznano większą autonomię i zniesiono ograniczenia dotyczące języka ukraińskiego.

„W większości tego, co mówi Putin – i przez jakiś czas wydaje się to być wzorem – są pewne elementy prawdy, które wybiera i łączy z nacjonalistyczną interpretacją historii” – powiedział Junes.

Ale fakt, że Sowieci czasami przyznawali więcej praw Ukraińcom, nie jest równoznaczny z ich wymyślaniem, dodał Junes.

Co więcej, Ukraińcy byli wśród ofiar stalinowskiej Rosji, gdzie w latach 1932-33 Hołodomor zabił od czterech do siedmiu milionów ludzi i znacząco zmienił demografię kraju.

Ukraińscy komunistyczni deputowani zostali przymusowo przeniesieni do republik środkowoazjatyckich w 1930 roku i narzucona rusyfikacja tego terytorium spowodowała represje wobec języka i kultury ukraińskiej za Stalina, a później za pierwszego sekretarza Ukraińskiej Partii Komunistycznej Wołodymyra Szczerbyckiego.

Putin powiedział w swoim przemówieniu, że Ukraińcy, którzy odrzucają sowiecką rolę na Ukrainie, są „niewdzięczni”.

„Nawet na poziomie faktycznym to stwierdzenie jest błędne. Publiczna debata na temat sowieckiej przeszłości jest często upolityczniona i błędnie interpretowana, nie dając miejsca na zrozumienie złożoności, ale Putin przenosi zniekształcenie historycznej przeszłości na wyższy poziom” – powiedział Junes.

Gdzie są republiki ludowe Doniecka i Ługańska i dlaczego mają znaczenie?

Twierdzenia wygłoszone przez Putina w godzinnym przemówieniu niemal przyćmiły jego późniejsze uznanie niepodległości dwóch separatystycznych ukraińskich regionów w Donbasie, tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej.

Po przegłosowaniu przez Dumę Putina uznania dwóch kontrolowanych przez Rosję regionów, które w 2014 roku ogłosiły niepodległość po aneksji Krymu przez Rosję.

Wojna między Ukrainą a separatystami pochłonęła od tego czasu około 14 000 ofiar, pomimo zawieszenia broni, które nastąpiło po dwóch porozumieniach w Mińsku na Białorusi.

W przemówieniu Putina po raz pierwszy Moskwa otwarcie przyznała się do udziału w wojnie, a zatwierdzenie przez Dumę rosyjskich sił zbrojnych w regionie kończy wszelkie wiarygodne zaprzeczanie współudziałowi Kremla, powiedział Junes.

„Po ośmiu latach odmawiania swojej roli w Donbasie w końcu podjęli działania i przyznali, że są zaangażowani” – powiedział.

Dlaczego więc Putin mówi to, co mówi?

Dla Putina Ukraina jest ostatnim elementem snu „Wielka Rosja”, do którego należy również Białoruś.

Ale chociaż białoruski przywódca Aleksander Łukaszenko jest bliskim sojusznikiem, napięcia między Rosją a Ukrainą często były napięte od czasu uzyskania przez Rosję niepodległości w 1991 r. – osiągnęły apogeum w 2014 r. po aneksji Krymu.

Jego twierdzenia dotyczące historii Ukrainy wpisują się w szerszy trend historycznego rewizjonizmu w Europie, ponieważ prawicowe rządy i ruchy reinterpretują historię, aby dopasować ją do nowych narracji politycznych i wzmocnić poparcie.

Ale w praktyce, największym bodźcem Putina do osiągnięcia swoich celów było NATO i jego rozszerzenie na wschód, do obszaru, który uważa za rosyjską strefę wpływów.

Putin nalegał na sformalizowanie braku rozszerzenia NATO w podpisanym porozumieniu, podczas gdy rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że porozumienie to może obejmować nawet wystąpienie Rumunii i Bułgarii z sojuszu.

Kto popiera Putina?

Jak dotąd tylko Kuba, Wenezuela, Nikaragua i Syria poparły uznanie przez Rosję niepodległości okupowanych regionów Ługańska i Doniecka.

UE szybko nałożyła sankcje na przywódców politycznych Rosji, w tym na Ławrowa i ministra obrony Siergieja Szojgu, ogłaszając pełną listę w środę wieczorem.

Prezydent USA Joe Biden wydał kolejny szeroko zakrojony zestaw sankcji, wymierzony w dług państwowy Rosji i główne instytucje finansowe, a także elity kraju i członków ich rodzin.

Niemcy wstrzymały również zatwierdzenie Nord Stream 2, blokując na czas nieokreślony projekt rurociągu, którego właścicielem jest Rosja, o wartości 10 miliardów euro.

Czy Rosjanie zgadzają się z Putinem?

Marples powiedział, że w przeciwieństwie do aneksji Krymu w 2014 r. „niewielu w Rosji obchodzi DRL i ŁRL”.

Aleksiej Kowaliow, redaktor śledczy w Meduzie, powiedział, że wielu Rosjan było zszokowanych poniedziałkowym przemówieniem Putina.

„Wiedzieliśmy, że coś nadchodzi, coś ciężkiego, i to było to samo niespokojne uczucie, które czuliśmy osiem lat temu – tego rodzaju fatalistyczna rezygnacja u wielu ludzi, w których wiesz, że sprawy będą znacznie gorsze, niż są”. powiedział.

Powiedział, że nastroje w Rosji są dalekie od patriotycznej fali, która przetoczyła się przez wielu w tym kraju w 2014 roku.

„Osiem lat temu było dużo tej niesamowitej, szowinistycznej patriotycznej retoryki, która tylko krzyczała ci w twarz o tym, jak wspaniała jest Rosja. Na ulicach były stragany, na których ludzie zapisywali się jako wolontariusze [to fight in Donbas]czy pudła zbiorcze z ludźmi rzucającymi pieniądze dla swoich braci we wschodniej Ukrainie” – powiedział.

– Teraz nic takiego nie ma. Ludziom to nie zależy.

Każdego dnia tygodnia Uncovering Europe przedstawia europejską historię, która wykracza poza nagłówki. Pobierz aplikację Euronews, aby otrzymywać codzienne powiadomienia o tym i innych powiadomieniach o najświeższych wiadomościach. Jest dostępny na urządzeniach Apple i Android

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj