Cztery kraje UE blokują reformę kontrowersyjnego traktatu energetycznego

0
37

Próba Unii Europejskiej zreformowania kontrowersyjnego Traktatu Karty Energetycznej upadła po tym, jak cztery kraje UE wstrzymały się od głosu w kluczowym głosowaniu, skutecznie blokując cały proces.

podpisany w 1994 r., Traktat Karty Energetycznej (ECT) promuje współpracę transgraniczną w sektorze energetycznym i chroni inwestorów przed nieoczekiwanymi okolicznościami, które mogą wpłynąć na ich oczekiwania co do zysków.

Z 53 sygnatariuszami jest uważana za najbardziej sporną umowę inwestycyjną na świecie.

Niemcy, Francja, Hiszpania i Holandia, które wcześniej ogłosiły plany całkowitego wycofania się z ECT, zdecydowały się wstrzymać od głosu podczas piątkowego spotkania ambasadorów, obawiając się, że traktat ograniczy ich ambicje klimatyczne, powiedział Euronews dyplomata UE.

„Nawet gdybyśmy mieli zmodernizować traktat, trudno powiedzieć, jak długo by to trwało” – powiedział dyplomata, zastrzegając sobie anonimowość.

Posunięcie to uniemożliwiło Komisji Europejskiej uzyskanie niezbędnego mandatu do prowadzenia negocjacji w imieniu wszystkich 27 państw członkowskich.

W rezultacie Komisja zwróciła się do Konferencji Karty Energetycznej, organu zarządzającego traktatem, o usunięcie proponowanej reformy z porządku obrad spotkania wysokiego szczebla zaplanowanego na wtorek w Mongolii.

„Następne kroki będziemy musieli omówić z państwami członkowskimi, ale na tym etapie nie będziemy spekulować, co się stanie” – powiedział w poniedziałek rzecznik Komisji.

U podstaw obecnej kontrowersji leży niejasny system prywatnego arbitrażu ECT.

Dzięki temu inwestorzy i firmy mogą pozywać rządy i domagać się odszkodowania za zmiany polityki, takie jak cele zerowej wartości netto, które zagrażają ich przedsięwzięciom biznesowym i dochodom.

Od dziś strony, które wycofują się z ECT, są narażone na spory sądowe przez 20 lat.

Krytycy twierdzą, że przepis ten zapewnia nieproporcjonalną ochronę paliw kopalnych w krytycznym momencie, kiedy należy je stopniowo wycofywać, aby walczyć z kryzysem klimatycznym.

Według magazynu wartość infrastruktury paliw kopalnych w UE, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii objętej traktatem szacuje się na 344,6 mld euro Zbadaj Europę.

W dążeniu do dostosowania traktatu do zielonej agendy UE Komisja Europejska zaproponował zreformowany tekst skróciłoby to sporną klauzulę wygaśnięcia do 10 lat w przypadku starych inwestycji i tylko do dziewięciu miesięcy w przypadku nowych projektów energetycznych.

Władza wykonawcza zdecydowanie broniła reformy, argumentując, że państwom członkowskim lepiej powodzi się wewnątrz zmodernizowanej ECT niż na zewnątrz.

To jednak nie wystarczyło, by przekonać sceptyków.

W rzeczywistości cztery kraje, które w piątek wstrzymały się od głosu, nie są same: Polska, LuksemburgBelgii i Austria rozważają wyjście z obowiązującego od dziesięcioleci traktatu.

Biorąc pod uwagę coraz bardziej negatywne postrzeganie ECT, nie jest jasne, kiedy, w jaki sposób i czy w ogóle proces reform zostanie wznowiony. Rzecznik Komisji odmówił podania jakichkolwiek szacunkowych terminów.

Wysoki rangą dyplomata UE powiedział, że państwom członkowskim potrzeba „więcej czasu” na wypracowanie wspólnego stanowiska.

„Proponowałbym głębszą refleksję nad przyszłością i nadchodzącym procesem” – powiedział dyplomata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj