Czy pospolita królowa Hiszpanii pomoże ocalić monarchię?

0
161

Kiedy królowa Letizia z Hiszpanii świętuje swoje 50. urodziny za pozłacanymi bramami pałacu Zarzuela pod Madrytem w tym miesiącu, jest mało prawdopodobne, by chciała, aby spojrzenie światowych mediów rzuciło okiem na tę uroczystość.

Fanfara wokół obchodów urodzin królowej 15 września zwróciła uwagę w Hiszpanii na sposób, w jaki pomogła odmienić losy rodziny królewskiej tego kraju, powiedzieli obserwatorzy monarchii.

Powstał mały chałupniczy przemysł, który wydał książki z tej okazji. Królowa Letizia była gwiazdą niedawnego serialu dokumentalnego o rodzinie królewskiej o nazwie Los Borbones (Burbonowie), a po niej pojawiła się cała masa profili w gazetach.

Kiedy król Felipe i Letizia wstąpili do korony w 2014 roku, monarchia spadła do najniższego poziomu popularności od czasu przywrócenia demokracji w 1975 roku po śmierci dyktatora generała Francisco Franco.

Były król Juan Carlos abdykował po serii skandali finansowych i rewelacji dotyczących kobiet, z którymi nie był żonaty. Po opuszczeniu tronu 84-letni były monarcha stanął przed trzema dochodzeniami sądowymi w sprawie zarzutów o korupcję, które ostatecznie zostały odłożone na półkę.

Spędził dwa lata na dobrowolnym wygnaniu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich po opuszczeniu Hiszpanii w 2020 roku w chmurze skandalu finansowego. Kiedy tego lata na krótko wrócił do Hiszpanii, wydawał się zdziwiony, gdy dziennikarze zapytali go, czy chciałby przeprosić Hiszpanów za jego zachowanie. “Po co?” powiedział.

Juan Carlos wciąż czeka proces w Londynie w przyszłym roku po tym, jak jego była kochanka Corinna zu Sayn-Wittgenstein twierdziła, że ​​przez lata nękał ją i jej dzieci w brytyjskiej stolicy.

Prawnicy byłego króla twierdzili, że był on zwolniony z oskarżeń, ponieważ był członkiem rodziny królewskiej, ale sędzia Sądu Najwyższego w Londynie odrzucił to roszczenie. Odwoła się od tego orzeczenia.

Szanowany za sposób, w jaki poprowadził Hiszpanię od dyktatury do demokracji i powstrzymał nieudany wojskowy zamach stanu w 1981 r., Juan Carlos jest teraz większym ciężarem dla monarchistów, mówią obserwatorzy.

„Cokolwiek Felipe robi, zawsze wstydzi się swojego ojca” – powiedziała Euronews Pilar Eyre, autorka serii książek o monarchii.

Po wstąpieniu na tron ​​król Felipe przystąpił do wprowadzania reform, które miały zapobiec powtórzeniu skandali, w które wplątała się również jego siostra, księżniczka Cristina. W 2017 roku stanęła przed sądem wraz ze swoim mężem Iñaki Urdangarinem pod zarzutem defraudacji, a on został skazany na pięć lat i wyszedł z więzienia dopiero w zeszłym roku. Księżniczka została uniewinniona.

Siła Letizii polega na tym, że nigdy nie została splamiona skandalem i wydaje się, że wraz z Felipe próbuje wciągnąć instytucję monarchii w XXI wiek. Rodzina królewska została zredukowana do najbliższej rodziny i przyjęto szereg środków antykorupcyjnych, takich jak zakaz prezentów i uczestniczenia w biznesie.

Mábel Galaz, dziennikarka i autorka książek Królewska Letiziabiografia hiszpańskiej królowej, która została opublikowana w Hiszpanii w tym tygodniu, powiedział, że zarówno Felipe, jak i Letizia pracowali jako zespół, aby zdystansować rodzinę królewską od skandali, które zagrażały monarchii.

„Nie ma żadnego związku z żadnymi skandalami, które pomogły monarchii” – powiedziała Euronews.

„Ale nie powinniśmy zapominać, że Felipe ogłosił nowy okres, kiedy wstąpił do korony. Chciał zmniejszyć rodzinę i wprowadzić reformy, które powstrzymają wszelkie zanieczyszczenia w przyszłości”.

Powiedziała, że ​​para królewska promowała także następczynię tronu księżniczkę Leonor, jako nową twarz współczesnej monarchii.

17-letnia Leonor uczy się na ostatnim roku w UWC Atlantic College w Walii – znanym jako Hogwart dla hipisów – ponieważ szkoła mieści się w XII-wiecznym zamku.

Kiedy jest w Hiszpanii, Leonor wygłaszała już przemówienia wraz ze swoją młodszą siostrą Sofią, a przyszła królowa będzie trenować z siłami zbrojnymi, kiedy opuści szkołę.

Wśród początkowej wrogości Juana Carlosa, innych członków rodziny królewskiej i konserwatywnych dworzan, Letizia walczyła o zwycięstwo nad Hiszpanami. Początkowo hiszpańskie media często przedstawiały ją jako odległą i niedostępną, ale to się zmienia.

W niedawnym profilu królowej w gazecie El País Pilar Cancela, hiszpańska sekretarz stanu ds. współpracy międzynarodowej, powiedziała: „Królowa jest naszą najważniejszą pomocą. Myślałem, że jest zimna i zdystansowana, ale jest profesjonalna, normalna i zabawna”.

Jednak bez względu na „efekt Letizii”, krople skandali nękających rodzinę królewską wzbudziły poparcie dla sprawy republikańskiej.

Sondaż przeprowadzony w czerwcu dla internetowego serwisu informacyjnego El Confidencial wykazał, że 39% Hiszpanów opowiedziało się za zastąpieniem monarchii republiką, a 38,9% poparło koronę.

Skrajnie lewicowa partia Unidas Podemos (Zjednoczeni Możemy), partia niższego szczebla w hiszpańskim rządzie koalicyjnym, naciskała na referendum w sprawie przyszłości monarchii, ale temu posunięciu sprzeciwiały się inne partie polityczne, więc ma niewielkie szanse na pomyślny rozwój.

„Kolejne sondaże pokazały, że Hiszpania jest podzielona w kwestii tego, czy powinniśmy mieć monarchię czy republikę, i że powinniśmy przeprowadzić referendum w tej sprawie” – powiedział Euronews José Manuel García, ekonomista i działacz republikański.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj