Czy proponowane reformy kontrowersyjnego hiszpańskiego „ustawy o kneblach” idą wystarczająco daleko?

0
349

Dni bardzo kontrowersyjnego hiszpańskiego „prawa o kneblach” są policzone.

Został użyty do uwięzienia rapera Pabla Haséla — za obrażanie monarchii i wychwalanie terroryzmu — i zezwól na sumaryczny powrót tysięcy nielegalnych imigrantów.

ten ONZ i Europejski Trybunał Praw Człowieka powiedzmy, że narusza podstawowe prawa człowieka.

Ione Belarra, liderka hiszpańskiej partii Podemos, nazwała ją „największy cios w swobody obywatelskie i polityczne” od powrotu kraju do demokracji.

Teraz kierowany przez socjalistów rząd w Madrycie chce zreformować ustawodawstwo wprowadzone przez ich konserwatywnych poprzedników siedem lat temu.

Ale proponowane reformy wywołały protesty po obu stronach podziału, ustawiając stowarzyszenia policyjne przeciwko kolektywom praw człowieka, a prawicę przeciwko lewicy, dodatkowo polaryzując kraj.

Oto, co musisz wiedzieć.

Co to jest „prawo knebla”?

Hiszpańska ustawa o bezpieczeństwie publicznym z 2015 r. została nazwana „ustawą o kneblach” ze względu na zwalczanie wolności słowa i rozległe uprawnienia, jakie nadała policji w czasie, gdy konserwatywna Partia Ludowa zmagała się z niepokojami społecznymi w postaci protestów przeciwko oszczędnościom.

Robienie i rozpowszechnianie zdjęć funkcjonariuszy policji zaangażowanych w egzekwowanie prawa stało się nielegalne, podczas gdy spontaniczne protesty i demonstracje w pobliżu kongresu lub budynku rządowego zostały ukarane grzywną w wysokości do 600 000 euro.

Brak szacunku lub przejaw nieposłuszeństwa wobec policji stał się najbardziej penalizowanym przestępstwem w Hiszpanii, z milionem grzywien (70% całości) wydanych z tego powodu w zeszłym roku.

„Nieposłuszeństwo i brak szacunku to najbardziej wykorzystywane przez policję przestępstwa, ponieważ są one całkowicie niejednoznaczne i pozwalają na dużą elastyczność”, mówi Euronews rzeczniczka i prawniczka platformy praw człowieka No Somos un Delito, Sara López Martín.

Zapytany, czy te artykuły prawa mogą być nadużywane, rzecznik stowarzyszenia policji ds. Sprawiedliwości dla Straży Cywilnej JUCIL, Augustín Leal, jest nieugięty.

„Nie, hombre, nie!” mówi Euronews. „Aby zinterpretować to jako brak szacunku, musiałbyś nazwać mnie sukinsynem”.

Uznano jednak, że obywatele nie mają szacunku dla szeregu postrzeganych wykroczeń, od uśmiechania się do funkcjonariusza policji, przez nazywanie ich „partnerami”, aż po uprzejme nieporozumienia.

„Nie chodzi nawet o bycie obrażanym”, kontratakuje López. „Każda niezgoda z policjantem może być interpretowana jako brak szacunku. W tym kraju nieporozumienia są kosztowne”.

Jakie reformy „prawa knebla” są na stole?

Jeśli obecne propozycje staną się prawem, spontaniczne demonstracje będą dozwolone, o ile będą miały znaczenie publiczne, a demonstracje przed Kongresem i budynkami rządowymi będą dozwolone.

Zdjęcia mogą być wykonywane i rozpowszechniane, o ile nie stanowią zagrożenia dla członków sił bezpieczeństwa.

Funkcjonariusze policji, którzy zabierają kogoś do identyfikacji, muszą odstawić go na pierwotne miejsce w ciągu dwóch godzin, a nie sześciu. A grzywny będą proporcjonalne do dochodu.

Zaproponowano 300 poprawek do prawa, z których 90% zostało zatwierdzonych, chociaż policja, konserwatywna Partia Ludowa i skrajnie prawicowa partia Vox są zdecydowanie przeciwne reformom.

„Nikt nie konsultował się z nami w sprawie tych reform”, mówi Leal. „A my jesteśmy na pierwszej linii frontu – profesjonalistami.

„Prawo działa tak, jak jest. Społeczeństwo nie prosi o zmiany.

„Kto o to prosi? Partie separatystyczne. Bildu, partia terrorystów ETA. Reformy zbliżają te partie o krok do zniszczenia rządów prawa”.

Dlaczego reformy nie wystarczają niektórym działaczom?

No Somos Delito, platforma parasolowa dla 100 różnych kolektywów lobbujących za zniesieniem „prawa o kneblach”, wskazuje, że propozycje wciąż nie rozwiązały kluczowych kwestii.

Arbitralność pojęć „brak szacunku” i „nieposłuszeństwo” nie została jeszcze rozwiązana. Nie ma też domniemania wiarygodności, dając słowo policji większą wagę niż słowo cywila.

„Zgodnie z proponowanymi reformami policja mogłaby powiedzieć dziennikarzowi, że nie może robić zdjęć. Dziennikarz może upierać się, że mogą, kiedy policja może ukarać ich grzywną za nieposłuszeństwo” – mówi Euronews Carlos Escaño, rzecznik Amnesty International. „A kto może powiedzieć, czy spontaniczna demonstracja leży w interesie publicznym, czy nie? Policja. To, czego domagamy się, to mechanizm kontroli nadużyć policji, który w tej chwili nie istnieje”.

Kule gumowe zostały zakazane w Katalonii, odkąd kobieta straciła oko w 2014 roku podczas protestu poparcia dla rapera Pabla Haséla, ale użycie takiego sprzętu do zamieszek wciąż nie zostało rozwiązane na szczeblu krajowym.

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych artykułów „ustawy o kneblach” – doraźny powrót nielegalnych imigrantów – jest spychany na drogę, aby rozwiązać go w ramach prawa imigracyjnego.

„To, co rząd robi w tym przypadku”, mówi López, „unika tej sprawy z obawy przed reakcją skrajnej prawicy”.

López utrzymuje, że 150-tysięczne protesty zorganizowane w listopadzie przez członków sił bezpieczeństwa koncentrowały się wokół postulowanego żądania, aby ich działania były spójne, logiczne i rozsądne, co „dosyć ujawnia obecną mentalność policji”.

Co ogranicza ambicje rządu?

„Prawdopodobnie ma to związek z rozwojem Vox i ultraprawicy w Hiszpanii”, mówi López. „Tak mówi nam rząd – że są reformy, których nie mogą podjąć, ponieważ skrajna prawica ma duże poparcie społeczne, a także znajduje się pod presją związków policyjnych”.

López dodaje, że odpowiedzią na wzrost skrajnej prawicy nie może być ograniczanie wolności.

„Jeśli odpowiemy, pozbawiając obywateli ich podstawowych praw, wchodzimy w ich grę” – mówi Euronews.

Jaki jest kąt policji?

„Chcą zakazać używania gumowych kul, gdy gumowych kul używamy do obrony przed brutalnymi demonstrantami” – mówi Leal. „Nigdy nie używamy ich przeciwko pokojowym demonstrantom”.

Leal dodaje, że spontaniczne demonstracje są niedopuszczalne, ponieważ aby zapewnić bezpieczeństwo publiczne, policja potrzebuje czasu na przygotowania.

I szydzi z faktu, że słowo policji powinno mieć taką samą wagę jak słowo przestępcy.

„Istnieją partie separatystyczne proponujące reformy, które oznaczałyby utratę przez funkcjonariusza policji jego autorytatywnego statusu w sądzie; by nasze słowo nie miało wartości dowodowej przed sędzią” – mówi.

Leal jest również wściekły, że policja powinna zostać poproszona o uzasadnienie zatrzymań lub wyrywkowych kontroli w sposób spójny, logiczny i rozsądny.

„To już się dzieje”, mówi. „Muszę wszystko udokumentować. Nie mogę po prostu robić tego, co lubię. Zostałbym wysłany do więzienia.

Według Leala, prawo nie wymaga reformy i jest tylko poddawane rewizji, ponieważ rząd socjalistyczny polega na partiach separatystycznych, aby utrzymać go przy władzy.

„Chodzi o wymianę bezpieczeństwa publicznego na kwoty władzy”, mówi. „To nie jest dla dobra obywatela”.

Dodaje, że proponowane reformy zapoczątkują anarchię.

– Robi się to, by atakować rządy prawa – twierdzi. „Aby pomóc skłoterom i antysystemowym, brutalnym jednostkom i kolektywom. Możemy skończyć z komunizmem”.

Wyciągnięte miecze

Według Leala, stowarzyszenie policyjne JUCIL sporządziło raport „szczegółowo opisujący, w jaki sposób poprawki są niekonstytucyjne, nielegalne i naruszają wolności jednostki” w celu zwalczania proponowanych reform w sądach.

Tymczasem No Somos un Delito zaplanował ogólnokrajowy protest 13 lutego, aby na dwa dni przed powrotem do stołu wymusić bardziej ambitne propozycje, aby dopracować propozycje na posiedzeniu rządowej komisji spraw wewnętrznych 15 lutego.

Oczekuje się, że posłowie będą następnie debatować i głosować nad propozycjami reform, chociaż w momencie publikacji nie ustalono daty.

Każdego dnia tygodnia Uncovering Europe przedstawia europejską historię, która wykracza poza nagłówki. Pobierz aplikację Euronews, aby otrzymywać codzienne powiadomienia o tym i innych powiadomieniach o najświeższych wiadomościach. Jest dostępny na urządzeniach Apple i Android.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj