Według organizacji Save the Children liczba dzieci doprowadzonych na skraj ubóstwa w Unii Europejskiej wzrosła w 2021 r. o 200 000, osiągając poziom 19,6 mln.
Z opublikowanego we wtorek raportu organizacji pozarządowej wynika, że pod koniec 2021 r. jedno na czworo dzieci w bloku było na skraju ubóstwa i wykluczenia społecznego z powodu kombinacji czynników, w tym kosztów utrzymania, kryzysu klimatycznego i pandemii COVID-19. 19 pandemia, która spowodowała utratę dochodów dla wielu rodzin.
Eric Großhaus, kierownik ds. rzecznictwa dzieci w ubóstwie i nierówności społecznej w organizacji Save the Children Germany, określił tę liczbę jako „druzgocącą” i wezwał Niemcy, które stanowią ponad 10% dzieci żyjących w ubóstwie w UE, „aby w końcu spełniły swoje obietnice dotyczące zwalczać ubóstwo wśród dzieci”.
Jednak Rumunia i Hiszpania miały najwyższy odsetek dzieci zagrożonych ubóstwem – odpowiednio 41,5% i 33,4%. Tymczasem Finlandia i Słowenia miały najniższe wskaźniki, z niskimi odczytami wśród nastolatków.
Sytuacja w niektórych krajach, dla których organizacja pozarządowa zebrała nowsze dane, prawdopodobnie pogorszyła się z powodu pełnej inwazji Rosji na Ukrainę i jej negatywnych konsekwencji dla cen żywności i energii.
Na przykład czterdzieści procent rumuńskich gospodarstw domowych odnotowało spadek dochodów w 2022 r. w porównaniu z rokiem poprzednim. Według organizacji pozarządowej dzieje się tak pomimo wzrostu ich wydatków o 98%.
Najbardziej dotknięte są dzieci ze środowisk migracyjnych, uchodźcy, osoby ubiegające się o azyl, dzieci nieposiadające dokumentów i bez opieki. Zagrożone są również dzieci z rodzin niepełnych, rodzin wielodzietnych w niekorzystnej sytuacji, dzieci niepełnosprawne i dzieci należące do mniejszości etnicznych.
Organizacja Save the Children stwierdziła, że widzi nadzieję we wdrażaniu europejskiej gwarancji dla dzieci w celu zapobiegania wykluczeniu społecznemu i zwalczania go poprzez zagwarantowanie skutecznego dostępu dzieci do zestawu kluczowych usług, w tym bezpłatnej wczesnej edukacji i opieki nad dzieckiem, bezpłatnej edukacji, bezpłatnej opieki zdrowotnej, zdrowego odżywiania i odpowiednie mieszkanie.
Propozycja została przedstawiona przez Komisję w 2019 r., a Rada przyjęła proponowane zalecenie w czerwcu 2021 r. Jednak tylko 19 z 27 państw członkowskich bloku przedłożyło krajowy plan działania, który miały opracować do połowy marca 2022 r.
„Europejska gwarancja dla dzieci jest kluczem do rozwiązania problemu rosnących nierówności i zapewnienia lepszej przyszłości milionom dzieci. Rządy muszą dopilnować, aby w pełni wykorzystały te jedyne na pokolenie ramy przeciwdziałania ubóstwu dzieci i wykorzystały krajowe plany działania w celu prawidłowego go wdrożyć” – powiedział w oświadczeniu dyrektor organizacji Save the Children Europe.
„Teraz jest czas na odważne decyzje i strategiczne finansowanie, aby szybko rozszerzyć ochronę i złagodzić upadek kryzysów dla obecnych i przyszłych pokoleń dzieci” – dodała.