Europejski Bank Centralny jest gotowy „reagować w razie potrzeby”, aby utrzymać stabilność w strefie euro, obiecała prezes Christine Lagarde w obliczu utrzymujących się zawirowań rynkowych w europejskim sektorze bankowym.
Lagarde przyznała jednak, że prawdziwy zakres trwających napięć pozostaje „do zobaczenia”, ale prawdopodobnie doprowadziłby do „ostrzejszych” warunków udzielania pożyczek.
„Uważnie monitorujemy rozwój rynku i jesteśmy gotowi zareagować w razie potrzeby, aby zachować stabilność cen i stabilność finansową w strefie euro” – powiedziała Lagarde w poniedziałek po południu.
„Sektor bankowy strefy euro jest odporny i ma silną pozycję kapitałową i płynnościową”.
Rynki finansowe pogrążyły się w chaosie od czasu upadku dwóch amerykańskich banków średniej wielkości, Silicon Valley Bank i Signature Bank, na początku tego miesiąca.
Europa znalazła się w dalszym ciągu wstrząśnięta po dramatycznym spadku akcji Credit Suisse, drugiego co do wielkości banku w Szwajcarii, po odmowie udzielenia nowej pomocy przez głównego akcjonariusza Banku Arabii Saudyjskiej.
Spadek wartości wywołał alarm o możliwym efekcie domina i zmusił szwajcarskie władze do bezprecedensowej interwencji, nakłaniając UBS do przejęcia swojego długoletniego rywalaCredit Suisse, za 3,25 miliarda dolarów, czyli około 3,05 miliarda euro.
„Z zadowoleniem przyjmuję szybkie działania i decyzje podjęte przez szwajcarskie władze” – powiedziała Lagarde posłom do Parlamentu Europejskiego.
„Działania te miały zasadnicze znaczenie dla przywrócenia uporządkowanych warunków rynkowych i zapewnienia stabilności finansowej”.
Tymczasem Europejski Bank Centralny wraz z pięcioma innymi zachodnimi bankami centralnymi zapowiedział skoordynowaną akcję w celu ułatwienia dostępu do dolarów i zapewnienia płynności w całym systemie bankowym.
Jednak ani transakcja pośredniczona w Bernie, ani wspólny plan nie zdołały stłumić rosnącego niepokoju wśród inwestorów. Akcje europejskich banków nadal spadały w poniedziałek, a Deutsche Bank, BNP Paribas, HSBC i Barclays zostały dotknięte turbulencjami.
„Szwajcaria nie wyznacza standardów w Europie”
Przemawiając przed Parlamentem Europejskim, Lagarde starała się uspokoić decydentów, ostrożnie dobierając słowa, aby nie podsycać trwającego zamieszania.
„Jesteśmy przekonani, że nasz sektor bankowy jest solidny i dobrze dokapitalizowany, ma dobre wskaźniki płynności, a zasady obowiązujące w Europie (…) władze” – powiedziała Lagarde.
„Szwajcaria nie wyznacza standardów w Europie”.
Lagarde dodała, że gdyby obecne napięcia miały wpływ na Europę, „prawdopodobnie” doprowadziłoby to do zaostrzenia warunków zaciągania i udzielania pożyczek, co jest już zauważalną tendencją w wyniku polityki EBC.
„Te napięcia finansowe będą miały wpływ. Które z nich, jak długo i jak głęboko, oczywiście dopiero się okaże” – powiedziała.
Szef EBC podkreślił, że stopy procentowe są „głównym narzędziem” powrotu inflacji do rocznego celu na poziomie 2 proc., czyli kwoty, którą strefa euro znacznie przekracza.
Najnowszy odczyt pokazał, że w lutym inflacja wyniosła 8,5%, przy czym inflacja bazowa, miara, która wyklucza zmienność cen energii i żywności, wzrosła do 5,6% – rekord wszechczasów.
Te liczby skłoniły EBC do podwyższenia stóp procentowych o 50 punktów bazowych wcześniej w tym miesiącupomimo upadku amerykańskich banków i związanego z tym zawirowania.
Lagarde nazwała ten ruch „mocną decyzją, którą należało podjąć”, ale zauważyła, że kierowana przez nią instytucja zachowa „otwartość umysłu”.
Stopa depozytowa EBC wynosi obecnie 3% – jest to najwyższy poziom od 2008 roku.
Zapytana, czy ostatnie wydarzenia będą miały wpływ na politykę pieniężną EBC, Lagarde powiedziała, że „bardziej proporcjonalne” i „rozsądniejsze” jest unikanie przez bank nowego, jednoznacznego zobowiązania do podwyższenia stóp procentowych na kolejnym posiedzeniu Rady Prezesów. , jak to miało miejsce w poprzednich okazjach.
„Nie ma kompromisu między stabilnością cen a stabilnością finansową” – powiedziała Lagarde posłom do PE.
„Nie idziemy na kompromis w jednym z powodu drugiego. Zajmujemy się nimi za pomocą różnych zestawów narzędzi”.