10.4 C
Warszawa
poniedziałek, 26 września, 2022

EBC ogłasza większą niż oczekiwano podwyżkę stóp procentowych

Musisz przeczytać

Europejski Bank Centralny podniósł stopy procentowe po raz pierwszy od 11 lat o kwotę większą niż oczekiwano, dołączając do działań podjętych już przez inne główne banki centralne na całym świecie w celu zmierzenia się z uporczywie wysoką inflacją.

Posunięcie, ogłoszone w czwartek, rodzi nowe pytania o to, czy pośpiech, by drożeć kredyty, pogrąży duże gospodarki w recesji kosztem złagodzenia cen dla ludzi, którzy wydają więcej na żywność, paliwo i wszystko pomiędzy.

Oczekuje się, że po niespodziewanej podwyżce EBC o pół punktu procentowego dla 19 krajów strefy euro nastąpi kolejny wzrost we wrześniu, być może o kolejne pół punktu. Prezes banku Christine Lagarde wskazał podwyżkę o ćwierć punktu w zeszłym miesiącu.

Większa podwyżka była uzasadniona „zaktualizowaną oceną ryzyka inflacji”, powiedział EBC, i oznacza, że ​​bank opuszcza erę ujemnych stóp procentowych.

„Aktywność gospodarcza zwalnia. Nieuzasadniona agresja Rosji wobec Ukrainy jest ciągłym hamulcem wzrostu” – powiedział Lagarde na konferencji prasowej po ogłoszeniu. , czynniki te znacznie zaciemniają perspektywy na drugą połowę 2022 r. i dalsze lata”.

Czwartkowa decyzja oznacza, że ​​EBC dołącza do takich jak Rezerwa Federalna USA i inne główne banki centralne w podnoszeniu stóp procentowych. Ten ruch odzwierciedla stopę inflacji, która okazała się wyższa i bardziej uparta niż początkowo oczekiwano, wątpliwy stan gospodarki mocno narażonej na wojnę na Ukrainie oraz zależność od rosyjskiej ropy naftowej i gazu ziemnego.

Wzrosły prognozy recesji na jeszcze w tym i następnym roku, ponieważ rosnące rachunki za energię elektryczną, paliwo i gaz uderzają w firmy i siłę nabywczą ludzi.

„Perspektywy gospodarcze pogarszają się z dnia na dzień” – powiedział Carsten Brzeski, główny ekonomista banku ING ds. strefy euro. „Jednocześnie inflacja zasadnicza wciąż rośnie i naszym zdaniem będzie się stopniowo obniżać pod koniec roku, jeśli w ogóle się sprowadza.

„Z perspektywy czasu bardzo stopniowy i ostrożny proces normalizacji, który EBC rozpoczął pod koniec ubiegłego roku, był po prostu zbyt wolny i za późno” – dodał.

Obawy związane z recesją pomogły zepchnąć euro do 20-letnie minimum w stosunku do dolara, co jeszcze bardziej utrudniło walkę EBC z inflacją poprzez pogorszenie i tak już wysokich cen energii. To dlatego, że ropa jest wyceniana w dolarach.

Podwyżka stóp jest postrzegana jako standardowe lekarstwo na nadmierną inflację, która w czerwcu osiągnęła w strefie euro 8,6% i jest w dużej mierze napędzana przez gwałtownie rosnące ceny energii. Wartości referencyjne banku wpływają na to, ile kosztuje banki za pożyczanie – a więc pomagają określić, ile pobierają za pożyczkę.

Jednak utrudniając uzyskanie kredytu, podwyżki stóp procentowych mogą spowolnić wzrost gospodarczy, co jest główną zagadką zarówno dla EBC, jak i Rezerwy Federalnej. W czerwcu amerykański bank centralny podniósł stopy procentowe o ponad trzy czwarte punktu i może to zrobić ponownie na następnym posiedzeniu. Bank Anglii zaczął marsz wyżej w grudniu, a nawet bank centralny Szwajcarii zaskoczony pierwszym wzrostem od prawie 15 lat w zeszłym miesiącu.

Celem wszystkich banków centralnych jest sprowadzenie inflacji do akceptowalnego poziomu — dla EBC jest to 2% rocznie — bez wpędzania gospodarki w recesję. Trudno jest zrobić dobrze, gdy banki centralne odwracają to, co było dekadą bardzo niskich stóp i inflacji. Podwyżka EBC jest pierwszym od 2011 roku.

Jednak gospodarka europejska ma dodatkowe obawy związane z potencjalnym odcięciem rosyjskiego gazu ziemnego, który jest wykorzystywany do wytwarzania energii elektrycznej, ogrzewania domów i energochłonnych gałęzi przemysłu, takich jak stal, szklarstwo i rolnictwo. Nawet bez całkowitego odcięcia Rosja stale ogranicza przepływy gazu, przez co przywódcy UE oskarżają Kreml o wykorzystywanie gazu do wywierania nacisku na kraje w związku z sankcjami i wsparciem dla Ukrainy.

Te obawy o recesję skłaniają analityków do myślenia, że ​​ścieżka podwyżek stóp EBC może mieć górną granicę po oczekiwanych podwyżkach we wrześniu i do końca roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img
Najnowsze wiadomości

Niezbędnik przedsiębiorcy. CEIDG tylko w wersji online * Rachunki za energię firmy w domu * Kara umowna w kosztach – nie, a kurs na...

Wniosek o wpisanie firmy w CEIDG tylko online Jeszcze przez 2 lata będzie można na papierze składać wnioski o wpis...
- Reklama -

Więcej podobnych artykułów

- Reklama -