8.4 C
Warszawa
poniedziałek, 26 września, 2022

Eksperci ds. praw ONZ znajdują dowody zbrodni wojennych na Ukrainie

Musisz przeczytać

Grupa ekspertów ONZ badających naruszenia praw człowieka na Ukrainie w ciągu siedmiu miesięcy od inwazji Rosji powiedziała w piątek, że znaleźli dowody zbrodni wojennych.

Eksperci z Komisji Śledczej ds. Ukrainy, powołanej na początku tego roku przez Radę Praw Człowieka, do tej pory koncentrowali się na czterech regionach – Kijowie, Czernihowie, Charkowie i Sumach.

Komisja odwiedziła 27 miast i rozmawiała ze 150 ofiarami i świadkami w ramach wstępnego śledztwa, inspekcji grobów oraz miejsc przetrzymywania i tortur.

Ofiary opisywały pobicia, porażenia prądem i przymusową nagość w rosyjskich aresztach, podała komisja.

„Na podstawie dowodów zebranych przez komisję doszła do wniosku, że zbrodnie wojenne zostały popełnione na Ukrainie” – powiedział Radzie Praw Człowieka Erik Møse, przewodniczący komisji.

Członek Komisji Pablo de Greiff powiedział dziennikarzom, że zespół „znalazł dwa przypadki złego traktowania żołnierzy Federacji Rosyjskiej przez żołnierzy ukraińskich. … Znaleźliśmy oczywiście znacznie większą liczbę zdarzeń, które stanowią zbrodnie wojenne ze strony Federacji Rosyjskiej”.

Zespół udał się w czerwcu do Buczy pod Kijowem, gdzie władze znalazły masowe groby po wycofaniu się wojsk rosyjskich z tego obszaru pod koniec marca.

„Uderzyła nas duża liczba egzekucji na terenach, które odwiedziliśmy. Komisja prowadzi obecnie dochodzenie w sprawie takich zgonów w 16 miastach i osadach” – powiedział Møse, ale nie sprecyzował, która strona rzekomo dokonała egzekucji.

Eksperci ustalili również, że niektórzy rosyjscy żołnierze popełniali przestępstwa na tle seksualnym lub na tle płciowym, w tym przemoc seksualną, tortury lub nieludzkie traktowanie. Ofiary były w wieku od czterech do 82 lat.

Odkrycia odzwierciedlają doniesienia mediów i innych o zniszczeniu, śmierci i rozpaczy na Ukrainie od czasu inwazji Rosji pod koniec lutego.

Ustalenia Komisji mogą ostatecznie przyczynić się do pracy prokuratorów Międzynarodowego Trybunału Karnego, którzy mogliby wnieść oskarżenie w sprawie zbrodni wojennych na Ukrainie, chociaż pozostaje niepewne, czy Rosja lub inni domniemani sprawcy kiedykolwiek staną przed wymiarem sprawiedliwości.

Ukraina wzywa do specjalnego trybunału

Anton Korynewycz, ambasador generalny ukraińskiego MSZ, dołączył do wysłanników kilku krajów zachodnich, którzy wypowiedzieli się przeciwko moskiewskiej wojnie po prezentacji komisji. Delegacja rosyjska zbojkotowała posiedzenie rady.

Korynewycz, przemawiając przez wideo, wezwał do utworzenia specjalnego trybunału, który miałby jurysdykcję „w sprawie zbrodni agresji przeciwko Ukrainie” i zbadać wysokich rangą rosyjskich przywódców politycznych i wojskowych, którzy byli rzekomo odpowiedzialni.

Powiedział, że odpowiedzialność jest kluczowa w przypadku naruszeń praw i okrucieństw związanych z rosyjską „agresją”. Ale Korynewycz podkreślił również, jak wpływ wojny przeniósł się na świat i „postawił wiele krajów na skraju głodu, pogłębił skrajne ubóstwo, stworzył zagrożenie niewidzianą wcześniej katastrofą nuklearną” i zaszkodził źródłom utrzymania milionów ludzi.

Eksperci ONZ planują stopniowo rozszerzać swoje śledztwo o obszary zainteresowania, w tym zarzuty dotyczące obozów filtracyjnych dla osób przetrzymywanych lub deportowanych, przymusowe przenoszenie osób oraz zarzuty przyspieszonej adopcji dzieci.

„Dowody na okrucieństwa Rosji stają się z dnia na dzień coraz bardziej przerażające, ostatnio wraz z odkryciem masowych grobów w Izium, gdzie ciała noszą ślady tortur” – powiedział Michele Taylor, ambasador USA przy Radzie Praw Praw Człowieka, odnosząc się do Charkowa. miasto regionalne, które siły ukraińskie odbiły w ostatnich tygodniach.

Taylor wezwał komisarzy, aby nadal „badali rosnące dowody rosyjskich operacji filtracyjnych, przymusowych deportacji i zaginięć”.

Odniosła się do „licznych źródeł”, które wskazywały, że władze rosyjskie przesłuchały, zatrzymały i/lub przymusowo deportowały od 900 000 do 1,6 miliona obywateli Ukrainy oraz donosi, że dzieci były deportowane z Ukrainy i umieszczane w rosyjskich sierocińcach w celu adopcji.

Garstka sojuszników Rosji podjęła obronę Moskwy.

Ina Vasileuskaya, zastępca stałego przedstawiciela Białorusi przy ONZ w Genewie, powiedziała, że ​​celem inwazji Rosji była ochrona rosyjskojęzycznych mieszkańców Ukrainy.

– Stronnicze dyskusje w Radzie Praw Człowieka oskarżające tylko Rosję to ślepy zaułek – powiedziała.

Vasileuskaya powiedziała, że ​​jej kraj nie był stroną konfliktu, chociaż Białoruś była jednym z miejsc, gdzie rosyjskie siły gromadziły się przed inwazją na Ukrainę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img
Najnowsze wiadomości

Niezbędnik przedsiębiorcy. CEIDG tylko w wersji online * Rachunki za energię firmy w domu * Kara umowna w kosztach – nie, a kurs na...

Wniosek o wpisanie firmy w CEIDG tylko online Jeszcze przez 2 lata będzie można na papierze składać wnioski o wpis...
- Reklama -

Więcej podobnych artykułów

- Reklama -