Europa musi zrobić więcej, aby zakończyć przemoc ze względu na płeć

0
291

Ci z nas, którzy pracują w polityce europejskiej, wiedzą, jak trudno jest zjednoczyć 27 państw członkowskich.

Jest to jeszcze trudniejsze w systemie politycznym, który wciąż jest zdominowany przez struktury patriarchalne, z ukrytymi tikami mizoginistycznymi, które pojawiają się od czasu do czasu.

Dlatego nie powinniśmy być zaskoczeni scenami w stylu Sofagate, w których przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen jest ignorowana i patronowana przez zagranicznych przywódców.

To tylko wierzchołek góry lodowej.

Nierówne traktowanie to codzienność większości kobiet i chociaż robimy postępy w takich dziedzinach, jak równe płace i rozbijanie szklanego sufitu, najbardziej brutalna forma mizoginii – przemoc ze względu na płeć – jest często najbardziej ukryta, a przez to najtrudniejsza do wykorzenienia .

W ostatnich latach dokonaliśmy ważnych osiągnięć na rzecz równości dzięki niestrudzonemu naleganiu sił postępowych.

Mamy teraz kobiety na czele komisji, parlamentu i Europejskiego Banku Centralnego. Mamy zrównoważone pod względem płci kolegium komisarzy i obowiązkowe parytety kobiet w zarządach.

Ale mamy pewną kluczową niedokończoną sprawę: obowiązek wobec najbardziej bezbronnych kobiet, tych, które są ofiarami przemocy tylko dlatego, że są kobietami.

Każdego dnia w UE umiera siedem kobiet jako ofiary przemocy na tle płciowym, najczęściej zabijanych przez ich partnerów.

Od 12% do 15% kobiet żyje na co dzień w piekle. Nie trafiają na pierwsze strony gazet, ale potrzebują pomocy, aby wydostać się z kręgu rozpaczy: potrzebują wsparcia psychologicznego, finansowego i sądowego.

Socjaliści i Demokraci od lat wzywają do stworzenia europejskiej strategii przeciwko przemocy ze względu na płeć, w tym instrumentu wiążącego.

Właśnie dlatego, kiedy nasza grupa polityczna w Parlamencie Europejskim poparła program roboczy prezydenta Von der Leyena, zażądaliśmy wniosku legislacyjnego, który położy kres tej pladze.

Minęły ponad dwa lata i wreszcie komisja ogłosiła, że ​​8 marca przedstawi dyrektywę mającą na celu zapobieganie i zwalczanie przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

Ze względu na sprzeciw niektórych rządów w radzie nie byliśmy w stanie włączyć przemocy na tle płciowym jako przestępstwa w art. 83 traktatu.

Przemoc wobec kobiet jest poważnym przestępstwem i należy ją rozpatrywać równolegle z handlem ludźmi i wykorzystywaniem seksualnym kobiet i dzieci.

Nowa dyrektywa zwróci szczególną uwagę na profilaktykę, wsparcie i środki ochronne. Powinno również zobowiązywać państwa członkowskie do zapewnienia, że ​​przemoc ze strony partnera intymnego jest czynnikiem decydującym przy rozpatrywaniu spraw o opiekę.

Dyrektywa ta jest jeszcze jednym elementem globalnej strategii, która potrzebuje wielu innych instrumentów prawnych, a także innych skoordynowanych działań mających na celu zmianę mentalności, obnażenie niesprawiedliwości i anachronizmu podporządkowywania połowy ludności świata, marnowania ich talentów i odmawiania im ich godność.

Musimy zająć się molestowaniem seksualnym w nowych sferach, od sportu – gdzie wciąż obserwujemy przestarzałe zachowania niedopuszczalne w XXI wieku – po internet i nowe technologie, gdzie kobiety są 27 razy bardziej narażone na molestowanie niż mężczyźni.

W tym roku 8 marca zrobimy jeszcze jeden krok z dyrektywą europejską, ale przed nami jeszcze daleka droga w Europie i na świecie. Nie możemy zapomnieć o kobietach afgańskich, z niektórymi z których przedstawicielek spotkałem się ostatnio w Brukseli i obiecałem, że utrzymamy nasze poparcie.

Nie możemy też zapomnieć o dziewczynach, które są ofiarami okaleczania narządów płciowych lub wcześnie zaaranżowanych małżeństw.

W tej chwili nasze myśli są szczególnie z kobietami w strefach wojennych, a nasze serca są zarówno z Ukrainkami, które zdecydowały się zostać i walczyć o swój kraj, jak i tymi, które uciekły, wiele z małymi dziećmi lub starszymi krewnymi, próbując znaleźć bezpieczne schronienie.

_Iratxe García Pérez jest przewodniczącą Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim. _

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj