Europejskie miasta wyślą tej zimy generatory na pomoc Ukrainie

0
30

Ukraina jest na skraju katastrofy humanitarnej tej zimy po tygodniach intensywnych rosyjskich ataków na krajową infrastrukturę energetyczną.

Nawet dziesięć milionów obywateli żyje bez elektryczności, podczas gdy na kilku obszarach zaczął już padać śnieg, a temperatura w niektórych regionach spadła do -10ºC.

Parlament Europejski wraz z Eurocities, siecią głównych miast europejskich, zaproponował przekazanie generatorów energii elektrycznej, aby pomóc Ukrainie poradzić sobie tej zimy.

Nowa inicjatywa dostarczy te generatory „w ciągu kilku dni”, aby pomóc określonym obszarom, które z powodu ataków stoją w obliczu bardzo trudnej zimy bez elektryczności, ogrzewania i wody pitnej.

„Chcemy zamienić nasze słowa w fakty (…) Ukraińcy stoją przed prawdziwym kryzysem energetycznym” – powiedziała na konferencji prasowej przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.

„Ten parlament wykazał niezwykłą solidarność z Ukrainą na froncie humanitarnym, wojskowym i finansowym. Teraz potrzebują praktycznego wsparcia, aby przetrwać zimę” – dodała.

Metsola dodał, że generatory przywrócą podstawowe zasilanie do domów, szpitali i szkół. Podstawowe usługi, takie jak czysta woda, również mogłyby zostać wznowione.

„Ryzyko całkowitego zaciemnienia jest bardzo wysokie”

Szef sztabu Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak, który uczestniczył w konferencji prasowej online, powiedział, że „szybkość niszczenia przewyższa szybkość naprawy”.

Wyraźnie zaniepokojony jedną z „najostrzejszych zim we współczesnej historii kraju”, powiedział, że „ryzyko całkowitego zaciemnienia jest bardzo wysokie”.

Na konferencji prasowej nie podano liczby generatorów, które mają trafić na Ukrainę.

Prezes Eurocities, Dario Nardella, powiedział, że każde z 200 miast reprezentowanych przez sieć wyśle ​​po więcej niż jeden generator, co razem da „dużą liczbę” generatorów.

Gdy tylko jedno z europejskich miast wyrazi zainteresowanie udziałem, procedura zostanie uruchomiona.

Metsola powiedział, że współpracują z Komisją Europejską w celu ewentualnego uruchomienia mechanizmu ochrony ludności. Generator zostanie następnie przetransportowany do europejskiego centrum operacyjnego, skąd trafi na Ukrainę.

UE już to zrobiła dostarczył 500 generatorów w ramach tego samego mechanizmu i kolejnych 300 finansowanych z pomocy humanitarnej.

Dla ukraińskiego rządu priorytetem jest przywrócenie sieci elektroenergetycznej w kraju, w sprawie której zwrócił się o pomoc do Europy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj