Eva Kaili przetrzymywana za kratkami jako „trofeum” prokuratora, twierdzi prawnik

0
82

Eva Kaili, grecka eurodeputowana w centrum skandalu korupcyjnego ogarniającego Parlament Europejski, nie przyzna się do winy, aby wydostać się z więzienia, powiedział jej prawnik, nalegając na jej niewinność i oskarżając belgijskie władze o przetrzymywanie jej za kratkami jako „ trofeum.”

„Najwyższy czas, aby zwolnić panią Kaili i uszanować jej domniemanie niewinności” – powiedział Sven Mary w ekskluzywnym wywiadzie dla Euronews.

„Nie ma już żadnego powodu, aby trzymać panią Kaili w więzieniu” – stwierdził.

Kaili przebywa w areszcie tymczasowym w więzieniu Haren, znajdującym się na obrzeżach Brukseli, od czasu jej aresztowania 9 grudnia. Podobno została złapana na gorącym uczynku i natychmiast uchylono jej immunitet poselski.

44-letni poseł został wówczas oskarżony o udział w organizacji przestępczej, korupcję i pranie brudnych pieniędzy.

Jej aresztowanie wstrząsnęło całą Brukselą i wyszło na jaw rozległe śledztwo w system gotówki za przysługi, który obejmował „duże sumy pieniędzy” rzekomo wypłacane przez Katar i Maroko w celu wywarcia wpływu na kształtowanie polityki europejskiej.

Oba kraje zaprzeczają jakimkolwiek wykroczeniom.

Kaili została później usunięta ze stanowiska jednej z wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego, a jej członkostwo w partii zostało zawieszone.

„Sprawy takie jak pani Kaili są uważane za trofeum lub symbol i są pokazywane jak mistrzostwa świata” – twierdzi jej prawnik.

„Pani Kaili jest podnoszona jako symbol, aby powiedzieć:„ Nawet jeśli piastujesz wysokie stanowisko, pozostaniesz w więzieniu”. A robi się to specjalnie po to, by powiedzieć innym prawodawcom: „Nie popełniajcie korupcji, bo pójdziecie do więzienia na długi czas”.

W ramach toczącego się dochodzenia władze belgijskie aresztowały pięć osób, którym postawiono zarzuty karne: Eva Kaili, jej partner domowy Francesco Giorgi, były poseł do Parlamentu Europejskiego Pier Antonio Panzeri, dyrektor organizacji pozarządowej Niccolò Figà-Talamanca i belgijski poseł do Parlamentu Europejskiego Marc Tarabella.

Wszyscy zostali lub zostaną zwolnieni z więzienia – z wyjątkiem Kaili.

„Dzisiaj nie mogę już zrozumieć powodu zatrzymania prewencyjnego, zwłaszcza gdy zwolniono dwie osoby: Panzeri, szefa organizacji przestępczej i jego prawą rękę Francesco Giorgi. Ci dwaj ludzie przyznali się do popełnienia przestępstw korupcyjnych” Maryja powiedziała.

„To zatrzymanie prewencyjne jest środkiem nacisku w celu wydobycia zeznań. I mówię to wprost: przyznania się pani Kaili nie będzie. Nie będzie, ponieważ nie popełniono z jej strony żadnego wykroczenia”.

Belgijska Prokuratura Federalna odmówiła komentarza w sprawie zarzutów adwokata.

„Wyjaśnimy nasz punkt widzenia w sądzie” – powiedział rzecznik.

„Wizja tunelowa”

W rozmowie z Euronews we wtorek w swoim biurze w Brukseli Mary wielokrotnie broniła niewinności swojego klienta i twierdziła, że ​​śledztwo nie przyniosło żadnych nowych dowodów uzasadniających dalsze uwięzienie Kaili.

Według prawnika Kaili spędził ostatnie dwa tygodnie odpowiadając na „wszystkie pytania” zadawane przez śledczych podczas sesji trwających łącznie 15 godzin.

„Chcą usłyszeć pewne odpowiedzi, ale to nie są odpowiedzi, których udziela pani Kaili. A kiedy pani Kaili nie udziela odpowiedzi, które chcą usłyszeć, cóż, to nie jest dobre” – powiedziała Mary, oskarżając belgijskie władze o cierpienie z powodu „widok tunelowy”.

Szczególnie krytycznie odnosiła się do Maryi Pier Antonio Panzeridomniemanego prowodyra schematu korupcyjnego, który zawarł ugodę z prokuratorem, w której przyznaje się do przestępczego udziału w przekupstwie i zgadza się podzielić „ujawniającymi” szczegółami.

„Mam duże wątpliwości, czy Pan Panzeri naprawdę mówi prawdę. Mówi swoją prawdę. To spora różnica” – powiedział.

Mary twierdziła, że ​​zatrzymanie Kaili opiera się tylko na dwóch elementach: zeznaniu Panzeriego i rozmowie telefonicznej, którą Kaili wykonała z ojcem, Alexandrosem Kailisem, 9 grudnia, kiedy rzekomo poprosiła go o wyjęcie worków z gotówką, które właśnie znalazła w jej apartament.

Ojciec został złapany w hotelu Sofitel z walizką wypchaną gotówką, ale później został zwolniony bez postawienia zarzutów.

Od czasu aresztowania Eva Kaili przeszła kilka przesłuchań przed sądem w Brukseli, ale nigdy nie została zwolniona, pomimo próśb jej zespołu obrony.

Kaili stanie w czwartek przed kolejną rozprawą, podczas której Mary planuje poprosić o uwolnienie na warunkach, choć niekoniecznie z elektronicznym dozorem.

Francesco Giorgi, partner domowy Kaili, z którym ma dwuletnią córeczkę, ukazał się pod koniec lutego z elektroniczną bransoletką, decyzję, którą Mary przypisała przyznaniu się Giorgiego do przestępstwa.

Giorgi pracował jako asystent parlamentarny, najpierw dla Panzeriego, a później dla Andrei Cozzolino, socjalistycznej posłanki do Parlamentu Europejskiego, która jest również podejrzana o udział w programie gotówki za przysługi i teraz walczy o ekstradycję z Włoch do Belgii.

„Czy będzie mieszkać pod jednym dachem z Francesco Giorgi? Jest jej partnerem, ojcem jej dziecka i oboje są właścicielami domu. Więc zakładam, że będą mieszkać w tym samym domu” – powiedziała Mary, mówiąc o hipotetycznym uwolnieniu Kaili.

„Nigdy jej o nic nie oskarżył, w przeciwieństwie do pana Panzeriego”.

Zapytana, co Kaili myśli o Giorgim po wszystkich zwrotach akcji w skandalu, Mary zacytowała belgijskie powiedzenie: „Nigdy nie pierzesz publicznie swoich brudów”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj