Fakty kontrolne: brytyjska policja nie prowadzi dochodzenia w sprawie programu szczepień przeciwko COVID-19

0
305

Wiele sił policyjnych w Wielkiej Brytanii zaprzeczyło twierdzeniom, że wszczęto dochodzenie w sprawie programu szczepień w tym kraju.

Fałszywe doniesienia online sugerowały, że brytyjska policja wszczęła „największe na świecie śledztwo kryminalne” w sprawie szczepień przeciwko COVID-19.

Wiele filmów pokazuje ostatnio protestujących przeciwko szczepionkom, konfrontujących się z urzędnikami służby zdrowia i pracownikami służb ratunkowych, fałszywie twierdzącymi, że szczepionki są rzekomym zagrożeniem dla zdrowia publicznego.

Ale władze w Londynie i Yorkshire zaprzeczyły wszczęciu jakiegokolwiek śledztwa kryminalnego.

W ostatnich miesiącach protesty przeciwko szczepionkom uderzyły w wiele krajów europejskich, ponieważ rządy zaczęły wprowadzać mandaty dotyczące szczepień.

Globalni urzędnicy ds. zdrowia potwierdzili, że szczepionki przeciw COVID-19 są bezpieczne i skuteczne, a wszelkie zagrożenia są niezwykle rzadkie.

W całej Wielkiej Brytanii kilku demonstrantów sfilmowało siebie wchodzących do szpitali, posterunków policji i ośrodków szczepień.

Po wejściu do środka rozdają fałszywe dokumenty prawne, aby zmusić pracowników służby zdrowia lub policję do próby zamknięcia programów szczepień.

Te fałszywe dokumenty prawne zawierają różne bezpodstawne twierdzenia, w tym bezpodstawne zarzuty, że rząd Wielkiej Brytanii popełnił „morderstwo” i „zbrodnie wojenne”.

Niektórzy z tych demonstrantów identyfikują się jako „suwerenni obywatele” — ruch założony w Stanach Zjednoczonych w latach 70. XX wieku.

Ta grupa wierzy, że ma moc pociągnięcia polityków i regulatorów przed tak zwanym wymiarem sprawiedliwości „prawa zwyczajowego”.

Nieistniejące „prawa”, które często przytaczają — takie jak Magna Carta — są starożytne i nie mają dziś żadnego statusu prawnego.

Rutynowy numer sprawy używany jako fałszywy dowód dochodzenia

Jedno z mylących zarzutów dotyczy sprawy policyjnej o numerze „60929679/21”, złożonej przez komisariat policji w Zachodnim Londynie.

Jednak wiele postów w mediach społecznościowych, które odnoszą się do tych samych cyfr, zostało oznaczonych jako wprowadzające w błąd przez Facebook i inne platformy.

Stołeczna Policja wielokrotnie powtarzała, że ​​rutynowy numer sprawy nie oznacza wszczęcia śledztwa.

„20 grudnia na komisariacie policji w zachodnim Londynie przedłożono szereg dokumentów potwierdzających zarzuty popełnienia przestępstwa w związku z programem szczepień w Wielkiej Brytanii” – powiedział rzecznik.

„Stworzono i przekazano skarżącym numer referencyjny przestępstwa. Nie jest to wskazówka, że ​​śledztwo jest w toku lub że zostało popełnione przestępstwo, a jedynie potwierdza, że ​​zarzut został odebrany i zarejestrowany” – dodali.

„Do tej pory nic nie wskazuje na popełnienie przestępstwa i nie wszczęto śledztwa”.

W innych miejscach w Wielkiej Brytanii policja West Yorkshire również powiedział Pełny fakt że nie wszczęli żadnego dochodzenia karnego, obalając roszczenia na Facebooku.

„Materiały zostały przedstawione funkcjonariuszom na dwóch posterunkach policji w West Yorkshire na początku 2022 r. i stworzono numery referencyjne” – powiedział rzecznik.

„Nie odnotowano jednak żadnych przestępstw i żadne dochodzenie kryminalne nie jest prowadzone przez policję z West Yorkshire w związku z programem szczepień”.

„Możemy kategorycznie stwierdzić, że policja z West Yorkshire nie prowadzi dochodzeń związanych z tym raportem lub jakąkolwiek inną rzekomą przestępczością związaną z programem szczepień”.

Brytyjska policja stwierdziła również, że zachęcanie online do przesyłania im dalszych rzekomych „dowodów” przedłużyło ich pracę.

„Wszelkie próby zastraszania, nękania lub popełniania napaści na pracowników służb ratunkowych, personel i wolontariuszy nie będą tolerowane i będą traktowane i badane jako sprawa kryminalna przez siły policyjne” – dodał rzecznik Metropolitan Police.

W poniedziałek opozycyjny przywódca Partii Pracy Sir Keir Starmer musiał być chroniony przez policję po tym, jak został otoczony i werbalnie zaatakowany przez grupę protestujących.

Londyńska policja metropolitalna poinformowała, że ​​dwie osoby, mężczyzna i kobieta, zostały aresztowane po poniedziałkowym incydencie po tym, jak pachołek drogowy został rzucony w radiowóz.

W jednym z filmów zamieszczonych w Internecie słychać mężczyznę krzyczącego o Magna Carta i innych bezpodstawnych spiskach. Według policji po incydencie aresztowano dwie osoby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj