Fałszywe wideo twierdzi, że Ukraińcy zostali aresztowani na mundialu w Katarze

0
79

Fałszywe wideo z fałszywą marką Al Jazeera twierdzi, że Ukraińcy zostali aresztowani w Katarze podczas mistrzostw świata za wykonywanie nazistowskich salutów.

Wideo zawiera oficjalne grafiki organizacji informacyjnej z siedzibą w Doha, ale nie ma śladu, że Al Jazeera wyprodukowała lub opublikowała tę historię.

Nie odnotowano takich aresztowań „ukraińskich sympatyków”.

Wideo było szeroko udostępniane na prorosyjskich kanałach Telegram i na chińskiej platformie mediów społecznościowych Weibo. Ambasada Rosji w Wielkiej Brytanii i prokremlowski prezenter telewizyjny Władimir Sołowjow również twierdzili, że ukraińscy „neonaziści” byli przetrzymywani w Katarze.

Ale analiza wideo pokazuje, że raport wykorzystuje nieaktualne zdjęcia – zrobione kilka miesięcy przed mistrzostwami świata – oraz niektóre zmanipulowane obrazy.

Al Jazeera wydała również oświadczenie potwierdzające, że wideo jest „całkowicie fałszywe”.

„W mediach społecznościowych krąży wideo przypisywane Al Jazeerze, odnoszące się do aresztowania ukraińskich kibiców podczas Mistrzostw Świata FIFA” – poinformowała organizacja powiedział na Twitterze.

„Film, o którym mowa, jest całkowicie fałszywy, a Al Jazeera nigdy nie opublikowała żadnych wiadomości związanych z tą historią”.

Fałszywa okładka magazynu Charlie Hebdo

Użytkownicy mediów społecznościowych udostępnili również wprowadzające w błąd zdjęcie, które rzekomo przedstawia sfabrykowany artykuł o fałszywym „incydencie w Doha”.

Wprowadzające w błąd zdjęcie ma przedstawiać okładkę francuskiego magazynu satyrycznego „Charlie Hebdo”, na której znajduje się karykatura przedstawiająca ukraińskich kibiców niszczących plakat mistrzostw świata w Katarze nazistowskimi symbolami.

Jednak w ich księgarniach nie ma takiego wydania pisma archiwa.

Żaden taki numer ani karykatura nie została opublikowana przez Charlie Hebdo w listopadzie 2022 r.

Zarówno wirusowy klip, jak i rzekoma okładka magazynu wydają się być przykładami „treści oszustów”, które podszywają się pod legalną organizację informacyjną w celu rozpowszechniania fałszywych twierdzeń.

Inne fałszywe wideo krążące ostatnio w Internecie rzekomo przedstawia raport Euronews o aukcji sztuki rosyjskiej w czasie wojny na Ukrainie. Film nie został wyprodukowany ani opublikowany przez Euronews i taka aukcja się nie odbędzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj