FIFA powinna zrekompensować ofiary przygotowań do mundialu, twierdzą posłowie

0
37

Posłowie do Parlamentu Europejskiego przyjęli w czwartek rezolucję potępiającą śmierć pracowników migrujących podczas przygotowań do strajku Turniej Mistrzostw Świata FIFA 2022 w Katarze.

Ustawodawcy wezwali międzynarodowy organ zarządzający piłką nożną FIFA do wniesienia wkładu w program naprawczy dla rodzin pracowników w ramach rekompensaty i wezwali władze Kataru do przeprowadzenia dochodzeń w sprawie śmierci pracowników migrujących.

Posłowie do PE opisali korupcję FIFA jako „szalącą, systemową i głęboko zakorzenioną” i skrytykowali proces przyznawania Katarowi mistrzostw jako nieprzejrzysty.

Powszechnie cytuje się, że od czasu przyznania Katarowi mistrzostw świata w 2010 roku zginęło 6500 pracowników migrujących.

Według ONZ, to liczba dla wszystkich zgonów, nie tylko tych w pracy lub podczas pracy przy projektach budowy stadionów. Katar twierdzi, że zginęło 37 osób „bezpośrednio związanych z budową stadionów mistrzostw świata”.

Parlament wezwał kraje UE z dużymi ligami piłkarskimi do wywarcia presji w celu „fundamentalnej reformy FIFA”, zgodnie z oświadczeniem parlamentu.

„Obejmowałoby to wprowadzenie demokratycznych i przejrzystych procedur przyznawania mistrzostw świata w piłce nożnej oraz ścisłe wdrażanie praw człowieka i kryteriów zrównoważonego rozwoju dla krajów goszczących”.

Euronews skontaktował się z FIFA w sprawie wezwania do odszkodowania, ale nie odpowiedziała w momencie publikacji.

W rezolucji posłowie z zadowoleniem przyjęli fakt, że według Międzynarodowej Organizacji Pracy rząd Kataru zwrócił pieniądze ofiarom nadużyć płacowych, ale posłowie wyrazili ubolewanie, że „wielu pracowników w Katarze i ich rodzin zostało wykluczonych” z zakresu funduszu.

W wywiadzie udzielonym AFP na początku tego miesiąca, krajowy minister pracy Ali ben Samikh Al-Marri odrzucił wezwania organizacji pozarządowych do utworzenia funduszu kompensacyjnego, wskazując, że istnieje już fundusz rekompensujący wynagrodzenia, który wypłacił pracownikom 320 mln euro w 2022 r.

Unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides powiedziała podczas poniedziałkowej debaty w Parlamencie Europejskim, że „ścieżka praw człowieka w Katarze jest daleka od zakończenia i podobnie jak w przypadku każdego innego kraju jest to podróż, która nigdy się nie zakończy i pozostaje wiele wyzwań”.

Powiedziała, że ​​UE będzie nadal uważnie obserwować sytuację w zakresie praw człowieka w tym kraju.

Mistrzostwa Świata rozpoczęły się w tym tygodniu i potrwają do 18 grudnia 2022 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj