Fińska administracja leśna stosuje język neutralny pod względem płci

0
94

Zaktualizowany termin ma na celu podkreślenie inkluzywnego etosu, który leży u podstaw wysiłków Finlandii na rzecz promowania równości we wszystkich dziedzinach życia.

Swoboda poruszania się jest częścią codziennego życia w krajach nordyckich, gdzie poszukiwanie pożywienia, relaks i ćwiczenia na łonie natury są bardzo popularną formą spędzania wolnego czasu.

Obecnie państwowa fińska administracja leśna (Metsähallitus) zmieniła termin opisujący swobodę poruszania się z „jokamiehenoikeudet” (prawo każdego człowieka) na „jokaisenoikeudet” (prawo każdego), aby podkreślić swoje zaangażowanie na rzecz wspierania równości w przyrodzie.

„Słowa wpływają na sposób, w jaki myślimy, a naszą komunikacją chcemy promować równość” – powiedziała Euronews Liina Aulin, dyrektor ds. komunikacji z fińskiej administracji leśnej.

Administracja leśna zarządza fińskimi lasami i wodami, które pokrywają jedną trzecią kraju i są wykorzystywane przez miliony ludzi rocznie.

„Dlatego widzimy, że mamy okazję pokazać przykład i zachęcić inne organizacje do używania„ jokaisenoikeus ”w swoich komunikatach” – dodał Aulin.

Fiński styl życia

Wolność wędrowania została po raz pierwszy zdefiniowana w fińskich księgach prawnych w 1920 r., Kiedy zbieracz jagód Ilma Lindgren wygrał sprawę sądową przeciwko lokalnemu właścicielowi ziemskiemu w regionie Saimaa Lakeland słowem prawo każdego człowieka (jokamiehenoikeus) używanym od 1930 r. do zdefiniowania tej wolności wędrowania i żerowania .

W Finlandii mieszkańcy i goście mają prawo do korzystania z przyrody niezależnie od własności gruntów. Prawna koncepcja praw każdego człowieka daje miłośnikom przyrody ogromną swobodę poruszania się – ale wiąże się z obowiązkami, przede wszystkim z poszanowaniem przyrody, innych ludzi i własności.

Mówiąc prościej, każdy może swobodnie spacerować, jeździć na rowerze lub jeździć konno, a także tymczasowo biwakować, z wyjątkiem bardzo bliskich domów i innych budynków prywatnych.

Ludzie mogą również zbierać dzikie jagody, grzyby i kwiaty (o ile nie są to gatunki chronione), a także łowić ryby za pomocą prostej wędki i żyłki. Wolność zbierania pożywienia nie dotyczy zbierania mchu, porostów lub zwalonych drzew z cudzej własności.

Finowie mogą również korzystać z łodzi, pływać lub kąpać się w wodach śródlądowych i morzu, podczas gdy zimowe zajęcia, takie jak jazda na nartach, jazda pojazdem silnikowym lub łowienie pod lodem na zamarzniętych jeziorach, rzekach i morzu są również akceptowane.

„Natura jest dla każdego”

Nowy termin używany przez fińską administrację leśną został pozytywnie przyjęty przez Fatima Diarrę, posłankę do parlamentu i przewodniczącą stowarzyszenia feministycznego w Finlandii.

„To lepszy termin, aby opisać coś, co tkwi bardzo głęboko w nas, Finach. Natura jest dla wszystkich. To świetny sposób na ujęcie tego w słowa i bardziej opisowe podejście Finów do natury” – powiedziała.

Diarra, która od dwudziestu lat jest również członkiem Skautów Finlandii, powiedziała, że ​​zmiana terminologii wysyła szczególnie ważne przesłanie dotyczące integracji dzieci.

Powiedziała, że ​​jedyne złe opinie, jakie usłyszała, były w mediach społecznościowych. „Zauważyłem krzyki konserwatywnej prawicy, że wszystko jest zrujnowane. Ale poza tym wielu mężczyzn mówiło, że to dobra zmiana.

„Natura nie dba o płeć ludzi” – powiedziała Diarra.

Aki Kuitunen, ojciec dwójki dzieci, który lubi zbierać borówki ze swoją rodziną, jest jednym z mężczyzn, którzy przyjęli zmianę, wierząc, że przyczyni się ona do równości.

„Zmiana terminu wpływa na sposób, w jaki mówimy, a nasza mowa staje się naszymi wartościami, które z kolei stają się naszymi działaniami” – powiedział Kuitunen.

Wdrożenie warstwowe

Chociaż termin „neutralny pod względem płci” był już używany przez niektóre firmy i organizacje w Finlandii, niedawne oświadczenie fińskiej administracji leśnej dodatkowo wzmacnia zwrot w kierunku języka neutralnego pod względem płci w komunikacji rządowej, zgodnie z zaleceniami Rady Europy.

Wdrożenie nowego terminu w kanałach cyfrowych fińskiej administracji leśnej przebiegło szybko, ale minie kilka lat, zanim nowy termin pojawi się w fizycznych drogowskazach.

„Warunki dotyczące znaków, tablic informacyjnych i materiałów drukowanych zostaną zmienione we właściwym czasie, gdy ich odnowienie nastąpi w odpowiednim czasie, co pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów spowodowanych zmianą” – powiedział Aulin.

Tymczasem nie ma potrzeby dostosowywania tego terminu do pozostałych dwóch powszechnie używanych języków, ponieważ „prawo każdego” jest już używane w komunikatach fińskiej administracji leśnej w języku angielskim. Podobnie w języku szwedzkim, drugim języku Finlandii, termin „allemansrätt” zawiera formę bierną, która obejmuje ogół ludzi i nie jest zmieniana na bardziej neutralną pod względem płci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj