10.4 C
Warszawa
poniedziałek, 26 września, 2022

Francja „powinna zrobić więcej”, aby egzekwować zasady lobbingu korporacyjnego, mówi UE

Musisz przeczytać

Komisja Europejska twierdzi, że Francja powinna zrobić więcej, aby egzekwować zasady lobbingu korporacyjnego.

W swoim ostatnim raporcie na temat praworządności Komisja zauważyła, że ​​chociaż Francja posiada „regulację lobbingu”, „poważne obawy pozostają w związku ze stosowaniem tych przepisów do wszystkich rodzajów podmiotów lobbingowych”.

Komisja wzywa Francję do „zapewnienia, że ​​przepisy dotyczące działalności lobbingowej są konsekwentnie stosowane wobec wszystkich odpowiednich podmiotów, w tym na najwyższym szczeblu wykonawczym”.

Nadchodzi w tym samym tygodniu, co afera „Uber Files”, duże międzynarodowe śledztwo oparte na wewnętrznych dokumentach Ubera.

W ramach śledztwa francuska gazeta Le Monde opublikowała uprzywilejowane wymiany między Emmanuelem Macronem a amerykańską firmą, od kiedy obecny prezydent Francji pełnił funkcję ministra finansów.

Francuski prezydent spotkał się z ostrą krytyką tego ujawnienia, a jeden z deputowanych opozycji nazwał go „prezesem lobby, który prowadzi dla Ubera”, gdy parlament debatował nad wotum nieufności przeciwko rządowi.

W raporcie UE stwierdzono również, że zalecenie Grupy Państw Przeciwko Korupcji (Greco) dotyczące „ujawniania spotkań lobbingowych z osobami, którym powierzono najwyższe funkcje wykonawcze na szczeblu krajowym, pozostaje nierozwiązane”.

Greco zalecił w styczniowym raporcie, że „osoby zajmujące wyższe stanowiska w kierownictwie powinny być zobowiązane do publicznego informowania w regularnych odstępach czasu o spotkaniach przedstawicieli grup interesu i omawianych kwestiach”. Zalecił również, aby „wszyscy przedstawiciele grup interesu, którzy spotykają się z urzędnikiem publicznym (…), niezależnie od tego, czy sami wnioskowali o spotkanie, byli zobowiązani do zarejestrowania się jako przedstawiciele grup interesu”.

Komisja dodała, że ​​francuskiej Wysokiej Władzy ds. Przejrzystości Życia Publicznego (HATVP), odpowiedzialnej za publiczny rejestr przedstawicieli grup interesu, „brakuje zasobów ludzkich i technicznych”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img
Najnowsze wiadomości

Niezbędnik przedsiębiorcy. CEIDG tylko w wersji online * Rachunki za energię firmy w domu * Kara umowna w kosztach – nie, a kurs na...

Wniosek o wpisanie firmy w CEIDG tylko online Jeszcze przez 2 lata będzie można na papierze składać wnioski o wpis...
- Reklama -

Więcej podobnych artykułów

- Reklama -