Giganci mediów społecznościowych, Google, Alibaba, Amazon i Wikipedia, należą do dużych firm technologicznych, które zostały oznaczone przez Komisję Europejską jako „bardzo duże platformy internetowe” i będą teraz musiały przestrzegać bardziej rygorystycznych zasad w ramach bloku. przełomowa ustawa o usługach cyfrowych (DSA).
Władza wykonawcza UE ujawniła we wtorek swoją pierwszą listę 19 firm uznanych za „bardzo duże”. Otrzymali wyróżnienie, ponieważ mają co najmniej 45 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie.
Siedemnaście zostało nazwanych Very Large Online Platforms (VLOP). Obejmują one Alibaba AliExpress, Amazon Store, Apple AppStore, Booking.com, Facebook, Google Play, Mapy Google, Zakupy Google, Instagram, LinkedIn, Pinterest, Snapchat, TikTok, Twitter, Wikipedia, YouTube i Zalando.
Bing i wyszukiwarka Google zostały w międzyczasie oznaczone jako bardzo duże wyszukiwarki internetowe.
Firmy te mają teraz cztery miesiące na wypełnienie pełnego zestawu nowych obowiązków wynikających z DSA. Ustawa weszła w życie w listopadzie i ma na celu wzmocnienie ochrony praw użytkowników w Internecie oraz zapewnienie większej przejrzystości i odpowiedzialności.
Będą na przykład zobowiązani do podania jasnych informacji o tym, dlaczego zalecają określone informacje określonym użytkownikom i umożliwienia tym użytkownikom rezygnacji; zapewnić użytkownikom proste narzędzie do oznaczania nielegalnych treści oraz łatwo zrozumiałe warunki; podjąć bardziej zdecydowane kroki w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się nielegalnych treści i dezinformacji; i zapewnić naukowcom dostęp do publicznie dostępnych danych.
Co najważniejsze, będą musieli umożliwić ekspertom z nowo utworzonego Europejskiego Centrum Przejrzystości Algorytmicznej (ECAT), agencji UE, ocenę, czy ich algorytm jest zgodny z różnymi zobowiązaniami.
„Dzięki ustawie o usługach cyfrowych europejscy obywatele i przedsiębiorstwa odniosą korzyści z bezpieczniejszego internetu” – powiedział europejski komisarz ds. wideo opublikowane na Twitterze.
„Od 25 sierpnia platformy internetowe i wyszukiwarki z ponad 45 milionami aktywnych użytkowników w UE będą miały większe obowiązki, ponieważ z wielką skalą wiąże się wielka odpowiedzialność” – dodał.
Zach Meyers, starszy pracownik naukowy w Centrum Reform Europejskich, opisał tę listę jako „niezbyt zaskakującą”.
„Warto zauważyć, że zgodnie z oczekiwaniami bardzo niewiele europejskich firm będzie musiało stawić czoła najtrudniejszym regulacjom w ramach DSA – z kilkoma wyjątkami, takimi jak Booking.com” – powiedział Euronews.
„Na liście jest kilka zaskakujących pominięć, w tym Spotify i Airbnb, chociaż Komisja powiedziała, że wciąż bada, czy dodatkowe firmy muszą spełnić najtrudniejsze wymagania – więc mogą nie chcieć jeszcze się zrelaksować” – dodał.
Te bardzo duże firmy będą nadzorowane przez ekspertów Komisji, podczas gdy państwa członkowskie mają czas do lutego 2024 r. na powołanie krajowych agencji nadzorujących mniejsze platformy i wyszukiwarki, które również będą musiały przestrzegać tych obowiązków.
To jest rozwijająca się historia. Sprawdź później, czy są dostępne aktualizacje.