Grecka eurodeputowana Eva Kaili zwolniona z więzienia i umieszczona w areszcie domowym

0
84

Eva Kaili, grecka eurodeputowana, która stała się najbardziej rozpoznawalną twarzą skandalu korupcyjnego ogarniającego Parlament Europejski, została w środę zwolniona z więzienia po ponad czterech miesiącach spędzonych za kratkami.

Ustawodawca zostanie teraz umieszczony w areszcie domowym z elektroniczną bransoletką, jej prawnik, Sven Mary, potwierdził Euronews.

„Nie będę więcej komentować, poza faktem, że jest to logiczna decyzja, której podjęcie zajęło zbyt dużo czasu” – powiedziała Mary w krótkim oświadczeniu.

Informację potwierdziła również belgijska prokuratura federalna.

Decyzja była zaskoczeniem, ponieważ została ogłoszona na dzień przed planowaną rozprawą przed sędzią w czwartek rano.

Kaili będzie poddawany regularnym przesłuchaniom w celu przedłużenia lub odwołania nadzoru elektronicznego.

Grecka posłanka została po raz pierwszy aresztowana 9 grudnia, kiedy to podobno została złapana na gorącym uczynku, a jej immunitet poselski został natychmiast uchylony.

44-letnia posłanka została następnie oskarżona o udział w organizacji przestępczej, korupcję i pranie brudnych pieniędzy, a później trafiła do więzienia Haren, zlokalizowanego na obrzeżach Brukseli, w ramach tymczasowego aresztowania.

Jej aresztowanie wstrząsnęło całą Brukselą i ujawniło śledztwo w sprawie programu „gotówka za przysługę”, który obejmował „duże” sumy pieniędzy i „znaczące” prezenty rzekomo wypłacane przez Katar i Maroko w celu wywarcia wpływu na kształtowanie europejskiej polityki.

Oba kraje zaprzeczają jakimkolwiek wykroczeniom.

Podczas dziesiątek przeszukań domów i biur belgijska policja przejęła ponad 1,5 miliona euro w gotówce.

W następstwie skandalu Kaili zostało usunięte z funkcji jednej z wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego, a jej członkostwo w partii zostało zawieszone, co było dramatycznym zwrotem wydarzeń dla posłanki, która do tej pory była uważana za wschodząca gwiazda na sali obrad i osobowość medialna.

44-latka pozostaje posłem niezrzeszonym i ma prawo do wynagrodzenia po opodatkowaniu w wysokości 7146 euro miesięcznie i połowy jej miesięcznego zasiłku wynoszącego 4778 euro.

Kaili była jedną z pięciu osób aresztowanych i oskarżonych przez władze belgijskie, wraz ze swoim partnerem domowym Francesco Giorgi, byłym eurodeputowanym Pierem Antonio Panzerim, dyrektorem organizacji pozarządowej Niccolò Figà-Talamanca i belgijskim eurodeputowanym Markiem Tarabellą.

Czterej mężczyźni zostali już zwolnieni z więzienia, co czyni Kaili ostatnim oskarżonym, który uzyskał warunkowe zwolnienie.

Jej zespół obrony, składający się z belgijskiego prawnika Svena Mary i greckiego prawnika Michalisa Dimitrakopoulosa, zdecydowanie zakwestionował dalsze uwięzienie Kaili i naciskał na jej uwolnienie.

„Eva Kaili wychodzi z więzienia z podniesioną głową i (z) godnością. Nie przyznała się do przestępstw, których nie popełniła” – powiedział Dimitrakopoulos.

“Będzie walczyć o swoją niewinność do końca”

W ekskluzywnym wywiadzie dla Euronews we wtorek Mary twierdziła, że ​​śledczym nie udało się znaleźć żadnych nowych dowodów na poparcie sprawy przeciwko Kaili i zaatakowała prokuraturę za przetrzymywanie jej za kratkami jako „trofeum”.

„Pani Kaili jest podnoszona jako symbol, aby powiedzieć:„ Nawet jeśli piastujesz wysokie stanowisko, pozostaniesz w więzieniu”. Robi się to specjalnie po to, by powiedzieć innym prawodawcom: „Nie popełniajcie korupcji, bo pójdziecie do więzienia na długi czas” – powiedziała Mary w rozmowie z Euronews.

Belgijska Prokuratura Federalna odmówiła komentarza w sprawie zarzutów adwokata.

Nie było od razu jasne, czy Kaili spędzi areszt domowy w tej samej rezydencji co Francesco Giorgi, z którym ma dwuletnią córeczkę.

Giorgi pracował jako asystent parlamentarny, najpierw dla Pier Antonio Panzeriego, domniemanego prowodyra stojącego za korupcją, a później dla Andrei Cozzolino, włoskiego posła do Parlamentu Europejskiego, który walczy o ekstradycję z Włoch do Belgii.

Panzeri podpisany w styczniu ugodę z władzami, na mocy której przyznaje się do przestępczego udziału w przekupstwie i zobowiązuje się do podzielenia się „ujawniającymi” szczegółami dotyczącymi programu gotówki za przysługi.

Ten element został zaktualizowany o nowe rozwiązania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj