Grecki parlament zatwierdza ważne umowy zbrojeniowe z Francją

0
303

We wtorek grecki parlament zatwierdził porozumienie o wartości 3 miliardów euro na trzy nowe fregaty produkcji francuskiej, które zdaniem przedstawicieli obrony są niezbędne do rozwiązania trwających napięć z sąsiednią Turcją.

Ustawodawcy opowiedzieli się również za dodaniem sześciu nowych myśliwców Rafale do istniejącego zamówienia na 18 samolotów – sześć z nich nowo zbudowanych i 12, które wcześniej służyły we francuskich siłach powietrznych.

Członkowie NATO, Grecja i Turcja, pozostają w sprzeczności w kwestii granic morskich i praw do eksploatacji minerałów na Morzu Egejskim i we wschodniej części Morza Śródziemnego. Tureckie badanie ropy i gazu przeprowadzone w 2020 r. spowodowało napiętą walkę morską między tymi dwoma krajami.

Minister obrony Nikos Panagiotopoulos powiedział, że greckie wojsko musi się zmodernizować po wielokrotnych cięciach funduszy podczas ostrego kryzysu finansowego w tym kraju w latach 2010-18.

„Nie ma programu zbrojeniowego, który jest „trochę potrzebny” lub „nieco konieczny” – powiedział Panagiotopoulos w poniedziałek podczas debaty na szczeblu komisji w parlamencie.

„Wszystkie programy zbrojeniowe, które przedłożyliśmy do zatwierdzenia, w taki czy inny sposób, są absolutnie niezbędne siłom zbrojnym – niezwykle potrzebne, pilnie potrzebne”.

Zakupy zostały zatwierdzone przez 157 deputowanych centroprawicowego rządu w 300-osobowym parlamencie, przy poparciu dwóch partii opozycyjnych. Lewicowa partia opozycyjna sprzeciwiła się dodatkowemu zakupowi francuskich myśliwców.

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis i prezydent Francji Emmanuel Macron sfinalizowali w zeszłym roku umowę dotyczącą fregat, a także porozumienie o wzmocnionej współpracy obronnej między swoimi krajami.

Mitsotakis zaprzeczył twierdzeniom przeciwników politycznych, że zakupy mogą wstrząsnąć grecką gospodarką, która już teraz jest obciążona wysokimi deficytami z powodu wydatków pandemicznych i ogromnego długu publicznego, przekraczającego dwukrotność rocznej produkcji tego kraju.

„Program odpowiada na potrzeby sił zbrojnych, pomaga utrzymać nasze silne sojusze, jest wdrażany w szybkim tempie i mobilizuje siły w naszej gospodarce narodowej, ale nie zaburzy niezbędnej równowagi fiskalnej” – powiedział ustawodawcom.

Wyprodukowane przez francuską grupę Naval Group, dwa okręty mają zostać dostarczone w 2025 roku, a trzeci w następnym, z opcją dodania czwartej fregaty, która będzie gotowa w 2027 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj