Hiszpan Pedro Sanchez ostatnio podróżuje po Europie. Dlatego

0
82

Hiszpański premier Pedro Sanchez był w ostatnich tygodniach zajęty podróżowaniem po Europie, aby przygotować się do przejęcia przez swój kraj letniej prezydencji w Unii Europejskiej.

Zdaniem analityków celem tych miniwycieczek jest utrzymanie jedności 27 krajów bloku w czasie, gdy jest on coraz bardziej napięty z powodu rozbieżnych poglądów na to, jak poradzić sobie z inwazją Rosji na Ukrainę, która jest największym kryzysem na kontynencie od drugiej wojny światowej.

Jest to szczególnie ważne, ponieważ Europa dąży do uzyskania większej autonomii od USA, Rosji i Chin, w temacie, w którym Hiszpania chce poczynić postępy w ciągu sześciu miesięcy u steru Rady UE.

Podczas wizyty w Irlandii w zeszłym tygodniu w ramach swoich pięciu europejskich podróży, Sánchez powiedział: „Europa cierpi z powodu nadmiernej zależności od niektórych krajów na świecie”.

Nie wspomniał o Rosji ani Chinach, ale obserwatorzy uznali tę uwagę za te dwa supermocarstwa.

Carlos Cúe z hiszpańskiej gazety El País, który był w Irlandii z Sánchezem, napisał: „W czasie pandemii widzieliśmy, że Europa praktycznie cała produkcja, w tym maski, odbywała się w Chinach. A podczas wojny (ukraińskiej) widzieliśmy ogromną zależność od rosyjskiego gazu i decydujących produktów, takich jak nawozy”.

„Sánchez szuka podczas prezydencji hiszpańskiej postępów w głównych transakcjach reindustrializacji Europy, wykorzystując fundusze UE”.

Autonomia strategiczna

Ignacio Molina, ekspert hiszpańskiej polityki zagranicznej w Real Instituto Elcano, think tanku w Madrycie, podziela tę analizę.

„Hiszpania musi wypracować politykę„ strategicznej autonomii ”dla UE, co oznacza niezależność od Stanów Zjednoczonych, Rosji i Chin” – powiedział Euronews.

„Podczas pandemii UE była zależna od Chin w zakresie masek, teraz jest zależna od Rosji w zakresie energii i była zależna gospodarczo od Stanów Zjednoczonych”.

Molina powiedział, że Sánchez powiedział w zeszłym miesiącu, że UE powinna dążyć do większej niezależności poprzez produkcję własnych mikroczipów, środków medycznych i energii odnawialnej.

Hiszpania, Francja i Portugalia w zeszłym roku zapieczętowane umowa na budowę rurociągu między Barceloną a Marsylią – nazwany BarMar – by przewozić głównie zielony wodór do reszty Europy.

„To jeden z przykładów samowystarczalności. Ale jednocześnie UE nie chce być postrzegana jako protekcjonistyczna” – podkreślił Molina.

Jednak zacieśnianie więzi między Brukselą a Ameryką Łacińską, Karaibami i innymi krajami śródziemnomorskimi będzie również ważną częścią polityki Hiszpanii w tej dziedzinie, twierdzą komentatorzy.

Hiszpania ma nadzieję, że zaowocuje to konferencją UE z krajami Ameryki Łacińskiej w Brukseli w dniach 17-18 lipca.

Kraj proeuropejski

Hiszpania będzie również próbowała osiągnąć nowe porozumienie w drażliwych kwestiach imigracji i azylu, ponieważ Europa stoi w obliczu nowego kryzysu z tysiącami Ukraińców zmuszonych do ucieczki z własnego kraju. Poważnym problemem pozostaje migracja z Afryki i innych krajów spoza Europy w kierunku „starego kontynentu”.

Sánchez chętnie spróbuje przezwyciężyć podziały między krajami w południowej Europie, takich jak Hiszpania, Włochy i Grecja, oraz w krajach Europy północnej, takich jak Niemcy, Holandia, Francja, a także Wielka Brytania, do których kieruje się wielu migrantów.

Europejska reforma fiskalna będzie kolejną kluczową polityką, którą Hiszpania będzie forsować, ale może to okazać się trudne w czasach rosnącej inflacji na całym kontynencie.

José Manuel Albares, hiszpański minister spraw zagranicznych, powiedział ambasadorom w Madrycie we wrześniu zeszłego roku, że polityka fiskalna nie może zwiększać inflacji, ale podkreślił, że „ogólnoeuropejskie zasady fiskalne wymagają reformy”.

Prezydencja w UE może okazać się dla Sáncheza ważna na froncie wewnętrznym, ponieważ w maju czekają go ważne wybory regionalne i lokalne, aw grudniu prawdopodobnie wybory parlamentarne.

Hiszpański premier będzie chciał wykorzystać prezydencję w UE, aby pokazać, że potrafi wykazać się zdolnościami męża stanu, powiedział Cúe.

Odkąd Sánchez doszedł do władzy w 2018 roku, poszerzył międzynarodowy profil Hiszpanii, częściowo dzięki znajomości angielskiego i francuskiego.

Według serii sondaży Hiszpanie są zaciekle proeuropejscy, ale w czasach rosnącego kryzysu kosztów utrzymania okaże się, jak bardzo będą zainteresowani umiejętnościami dyplomatycznymi socjalistycznego lidera.

W sumie w drugiej połowie tego roku planowane są 22 spotkania w miastach w całej Hiszpanii, ponieważ Madryt gości swoich europejskich partnerów.

Największą wizytówką hiszpańskiej prezydencji będzie planowana na jesień międzynarodowa konferencja w Granadzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj