Hiszpańskie wybory budzą obawy co do przewodnictwa tego kraju w UE

0
111

Partia Socjalistyczna premiera Pedro Sancheza jest obecnie w tyle za swoim najbliższym rywalem w sondażach.

Za nieco ponad dwa tygodnie Hiszpania będzie mogła zagłosować w przedterminowych wyborach, które podzielą ich niedawno rozpoczęty semestr przewodnictwa w Radzie UE.

Sondaże wskazują na możliwą zmianę rządu, z przejęciem władzy przez prawicową Partię Ludową (PP) i możliwym wejściem skrajnie prawicowej formacji Vox do rządu koalicyjnego z PP.

„Niezależnie od wyniku wyborów ufam, że hiszpański rząd i instytucje będą w stanie sprawować skuteczną prezydencję i mam pełne zaufanie do głębokiego europejskiego ducha Hiszpanii” – powiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. Poniedziałek podczas wizyty w Madrycie.

Wakacje i proces formowania rządu, który może potrwać miesiące, a nawet doprowadzić do nowych wyborów, mogą odwrócić uwagę Hiszpanii od Brukseli i osłabić półroczną prezydencję, która miała wzmocnić międzynarodową pozycję kraju w świecie.

Ta kadencja prezydencji Rady jest ostatnią pełną przed wyborami europejskimi w czerwcu 2024 r. i obejmuje wiele aktów ustawodawczych, które są bliskie ukończenia.

Kierujący nimi zespół, podobnie jak obecny ambasador, został powołany przez obecny rząd. Zmiana tego przed grudniem prawdopodobnie przyniosłaby pewną dozę nieporządku.

Według Raquel García, analityka z Elcano Royal Institute, rdzeń prezydencji nie zostanie naruszony w przypadku zmiany rządu, ale mogą wystąpić pewne poprawki.

„To prawda, że ​​cechy jednego lub drugiego prezydenta mogą wpływać na to powołanie do przywództwa, a w ostatnich latach widzieliśmy, że istnieje wyraźne pragnienie, aby to przywództwo przemawiało w obliczu wyzwań, takich jak pandemia lub na przykład rosyjska inwazja na Ukrainę, która na pierwszy rzut oka może wydawać się kwestią, która nie jest dla Hiszpanii priorytetem, a Hiszpania chciała sprawować przywództwo” – powiedziała Euronews.

„W tym sensie okaże się, czy osoba, która po przedterminowych wyborach 23 lipca obejmie przewodnictwo w rządzie, będzie chciała podtrzymać to pragnienie przywództwa”.

To nie pierwszy raz, kiedy kraj przeprowadza wybory w połowie swojej prezydencji. Na przykład Emmanuel Macron został ponownie wybrany podczas semestru we Francji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj