Inflacja bazowa w strefie euro wzrosła w lutym, wynika ze wstępnych szacunków Eurostatu opublikowanych w czwartek.
Według unijnej agencji statystycznej, inflacja bazowa — który nie obejmuje cen energii i żywności ze względu na ich zmienność i dlatego jest postrzegany jako dokładniejszy obraz stanu gospodarki — wzrósł w zeszłym miesiącu do 5,6% z 5,3% w styczniu.
Nowy odczyt jest ponad dwukrotnie wyższy niż wskaźnik 2,7% obserwowany w lutym 2022 r.
Oczekuje się jednak, że inflacja zasadnicza wyniesie 8,5%, co oznacza spadek z 8,6% w styczniu. Jeśli zostanie to potwierdzone w dalszej części miesiąca, oznaczałoby to czwarty z rzędu miesiąc spadku.
Spowolnienie jest prawdopodobnie spowodowane dalszym spadkiem cen energii, przy czym roczna stopa spadła do 13,7%, w porównaniu z 18,9% w styczniu.
Przypisuje się to łagodniejszym temperaturom jesienią i wczesną zimą, dobrze zaopatrzonym magazynom gazu i planom oszczędzania energii w całym bloku 27 krajów, dzięki którym ceny gazu spadły do poziomów nienotowanych od prawie roku, kiedy Rosja najechała Ukrainę temu.
Oczekuje się jednak, że ceny żywności, alkoholu i wyrobów tytoniowych oraz nieenergetycznych towarów przemysłowych i usług będą rosły z miesiąca na miesiąc.
Trio bałtyckie nadal ma najwyższe wskaźniki, a inflacja na Łotwie nadal utrzymuje się powyżej progu 20%, pomimo spadku o 1,3 punktu procentowego miesiąc do miesiąca.
Najniższe wskaźniki przewiduje się tymczasem w Luksemburgu (4,8%, spadek z 5,8% w styczniu), Belgii (5,5%, spadek z 7,4% w poprzednim miesiącu) i Hiszpanii (6,1%, w porównaniu z 5,9% w poprzednim miesiącu).
Dane o inflacji pojawiają się na kilka godzin przed tym, jak Europejski Bank Centralny ma ogłosić nową podwyżkę stóp procentowych w celu stłumienia wzrostu cen.
Organizacja z siedzibą we Frankfurcie, która ma cel inflacyjny na poziomie 2%, agresywnie podnosiła stopy procentowe od lipca ubiegłego roku i powiedziała w lutym po przeprowadzeniu kolejnej podwyżki, że kolejnej należy się spodziewać w marcu.