Inflacja w strefie euro ponownie spadła do jednocyfrowego poziomu 9,2%

0
67

Roczna inflacja w strefie euro ponownie spadła do poziomu jednocyfrowego i na koniec grudnia wyniosła 9,2 proc. błyskawiczne oszacowanie opublikowany przez Eurostat w piątek rano.

Inflacja zaczęła spadać w listopadzie, ale nadal wynosiła 10,1%.

Dzieje się tak, ponieważ ceny gazu, jeden z głównych czynników odpowiedzialnych za zeszłoroczną rekordową inflację, wrócił do poziomu sprzed wojny wśród wyjątkowo ciepłej pogody.

Chociaż tę wiadomość można uznać za pozytywną, stopa inflacji w strefie euro jest prawie pięciokrotnie wyższa od celu wyznaczonego przez Europejski Bank Centralny na poziomie 2%.

W większości krajów członkowskich, w których walutą jest euro, inflacja spadła w ciągu ostatniego miesiąca, z wyraźnym spadkiem w Niemczech, z 11,3% w listopadzie do 9,6% w grudniu.

Hiszpania (5,6%), Luksemburg (6,2%) i Francja (6,7%) odnotowały najniższe stopy inflacji w całej Unii, podczas gdy Łotwa (20,7%), Litwa (20%) i Estonia (17,5%) ponownie odnotowały najwyższe poziomy.

Inflacja energii gwałtownie spadła, z 34,9% w listopadzie do 25,7% w grudniu, podczas gdy świeża żywność odnotowała bardziej umiarkowany spadek, z 13,8% do 12,% w ciągu ostatniego miesiąca.

Jednak inflacja bazowa, która wyklucza zmienne ceny energii, żywności i wyrobów tytoniowych, a tym samym daje dokładniejszy obraz stanu gospodarki, wzrosła z 5% w listopadzie do 5,2% w grudniu.

W sumie dziewięciu z 19 członków strefy euro pozostaje na terytorium dwucyfrowym.

W obliczeniach nie uwzględniono Chorwacji, która przyjęła euro na początku 2023 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj