Jak wojna na Ukrainie wpływa na koszty życia w kryzysie?

0
188

Wojna na Ukrainie napędza kryzys kosztów życia. We wtorek Eurostat podał, że 12-miesięczna inflacja w strefie euro wyniosła 8,1 proc. – najwyższy wskaźnik, jaki kiedykolwiek odnotował europejski urząd statystyczny.

Powoduje to ściskanie gospodarstw domowych w całej Europie, przy czym 83 procent rodzin hiszpańskich, 80 procent w Wielkiej Brytanii, 76 we Włoszech, 66 we Francji, 65 w Danii i 62 w Szwecji, wszystkie zgłaszają rosnące codzienne koszty w sondażu YouGov .

To nie tylko Europa; daleko stąd. Populacje na Bliskim Wschodzie iw Afryce znajdują się pod ogromną presją, ponieważ skutki inwazji Rosji na Ukrainę rozprzestrzeniają się na cały świat.

W kwietniu szef MFW ostrzegł, że wojna na Ukrainie stwarza ryzyko „niedoborów” i „niestabilności społecznej” w tych regionach, przyczyniając się do wzrostu cen. Ale jak wojna na Ukrainie przyczynia się do obecnego kryzysu?

1. Jedzenie

Głównym powodem, dla którego gospodarstwa domowe odczuwają trudności, jest to, że światowe ceny żywności wzrosły do ​​najwyższego poziomu od czasu inwazji rosyjskiej, co przyznała ONZ.

Ukraina była przed wojną piątym co do wielkości producentem pszenicy i największym producentem oleju słonecznikowego na świecie.

Większość z tego została wywieziona z Ukrainy do innych krajów drogą morską. Jednak główne ukraińskie porty nad Morzem Czarnym, zwłaszcza południowe miasto Odessa, stoją obecnie w obliczu rosyjskiej blokady.

Oznacza to, że mniej pszenicy może opuścić kraj, co z kolei powoduje wzrost cen w miarę zmniejszania się dostaw.

„Pszenica jest numerem jeden” – mówi dr Tyler Kustra, adiunkt w dziedzinie polityki i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Nottingham. „To jeden z najbardziej pierwotnych towarów, jakie masz. Ludzie nie mogliby przeżyć bez ziarna”.

Światowe ceny pszenicy wzrosły w marcu o 19,7 procent, według miesięcznego wskaźnika cen żywności Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa, osiągając rekordowy poziom wraz z cenami jęczmienia i sorgo.

Afryka i Bliski Wschód są szczególnie narażone, powiedział dr Kustra. „Egipt i Irak importują praktycznie całą swoją pszenicę z Ukrainy, co budzi poważne obawy. Spodziewam się z tego powodu większej niestabilności w regionie.

„Choć jest to trudne dla ludzi w Wielkiej Brytanii, w większości możemy sobie pozwolić na kolejne kilka pensów tu i tam. Ktoś w Egipcie, który ledwo się trzyma, będzie miał kłopoty”.

Europejska Służba Działań Zewnętrznych twierdzi, że rosyjska inwazja pogłębia wzrost cen, zakłócając zdolność produkcyjną Ukrainy.

W opublikowanym w poniedziałek tweecie ESDZ twierdziła, że ​​siły rosyjskie „rozważają atakowanie i niszczenie maszyn rolniczych, zapasów żywności, produkcji i przetwórstwa oraz zdolności transportowych na Ukrainie”.

Innym ważnym efektem domina, jaki wywołała wojna na Ukrainie, jest pasza dla zwierząt, mówi dr Hilary Ingham, starszy wykładowca ekonomii na Uniwersytecie Lancaster.

Podwyżki cen, jak powiedziała, „wpłyną na koszt innych artykułów spożywczych, a niektórzy sugerują, że kurczak stanie się droższy niż wołowina”.

2. Olej

Drugim ważnym obszarem, w którym konflikt na Ukrainie napędza kryzys kosztów życia, jest energetyka.

Rosja jest głównym graczem na światowych rynkach energetycznych, jednym z trzech największych światowych producentów ropy naftowej i posiada około jednej czwartej znanych złóż gazu ziemnego na naszej planecie.

UE, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone postanowiły zaprzestać importu rosyjskiej energii, aby ograniczyć zdolność Rosji do finansowania wysiłków wojennych, przy czym we wtorek UE zatwierdziła częściowy zakaz korzystania z rosyjskiej ropy naftowej.

Te napięcia polityczne, wraz z zakłóceniami w handlu i produkcji spowodowanymi rosyjską inwazją, spowodowały skok cen energii.

W kwietniu Bank Światowy prognozował, że średnie ceny energii podskoczą w tym roku o 50 procent: największy wzrost od lat 70. XX wieku.

Główny problem związany z takimi podwyżkami, mówi dr Kustra, polega na tym, że popyt na ropę jest stosunkowo stały. „Jeśli cena ropy wzrośnie, nie oznacza to, że możesz jeździć o połowę mniej. Nadal musisz odebrać dzieci, jechać do pracy i chodzić do sklepów. Problem nie dotyczy rzeczy takich jak rola. Inflacja jest kupując rzeczy, które musisz kupić”.

Podobnie jak pasza dla zwierząt, wzrost cen ropy wpływa również na szerzej pojętą gospodarkę. „Używamy oleju do prawie wszystkiego” – mówi dr Kustra. „Każdy zakupiony towar musi zostać przetransportowany, co oznacza, że ​​wzrost cen ropy naftowej powoduje wzrost cen na całym świecie.

„To, przez co przechodzimy, to szok w stylu lat 70., w którym zniknęła zdolność taniej produkcji, a gospodarka jest napięta”.

Ceny ropy wzrosły po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, osiągając 118 euro lub 116 dolarów za baryłkę 8 marca 2022 r. Oczekuje się, że ceny wkrótce się ustabilizują.

3. COVID-19

Otwarcie gospodarek po pandemii koronawirusa również przyczynia się do wzrostu kosztów utrzymania w kryzysie. Wraz ze złagodzeniem ograniczeń popyt gwałtownie wzrósł, wywierając presję na globalne łańcuchy dostaw.

Po pandemii szyby naftowe na całym świecie zostały zamknięte, ponieważ popyt spadł z klifu. Wznowienie wydobycia ropy wiązało się ze znacznymi kosztami i nadal istnieją wąskie gardła w dostawach, które pogarszają sankcje nałożone na niektórych kluczowych graczy, w tym Rosję.

Mimo to rosnące koszty żywności i energii, wraz z ciągłym wpływem COVID, nie są jedynymi przyczynami stałego wzrostu kosztów życia.

Presja inflacyjna jest wszędzie” – powiedział dr Ingham. „Niedobory dostaw spowodowane trwającymi blokadami w Chinach, inflacja płac – z pewnością w Wielkiej Brytanii – w sektorach takich jak hotelarstwo i transport drogowy oraz wojna… Rzeczywiście jest trochę zamieszanie w tej chwili.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj