Jak wstąpić do NATO i jak blisko do członkostwa jest Ukraina?

0
399

Prezydent Rosji Władimir Putin zażądał, aby NATO nie rozszerzało się na Ukrainę ani na żadne państwa byłego Związku Radzieckiego, wyrażając zaniepokojenie rozszerzeniem sojuszu wojskowego i politycznego założonego w celu zwalczania byłego Związku Radzieckiego.

Niektórzy twierdzą, że ta kwestia leży u sedna, dlaczego 150 000 rosyjskich żołnierzy gromadzi się w pobliżu granicy z Ukrainą, wywołując ostrzeżenia o nieuchronnej inwazji. Moskwa temu zaprzecza.

Ale w jaki sposób kraj przystępuje do NATO i jak daleko od członkostwa jest Ukraina?

Kiedy powstało NATO?

Traktat Północnoatlantycki został podpisany w 1949 r. przez 12 krajów założycielskich jako sojusz przeciwko Związkowi Radzieckiemu.

Krótki traktat zobowiązuje członków do wzajemnej ochrony, jeśli ktoś inny jest zagrożony.

„Zbrojny atak na jednego… będzie uważany za atak na nich wszystkich” – stwierdza artykuł 5 traktatu.

Artykuł ten pojawił się po raz pierwszy po atakach terrorystycznych 11 września 2001 r. na Stany Zjednoczone wraz z inwazją na Afganistan.

Jak wygląda proces wstąpienia do NATO?

W ciągu ostatnich 70 lat NATO rozszerzyło się do 30 krajów, a członkowie mogą zapraszać inne kraje europejskie do przyłączenia się do organizacji.

Ci potencjalni członkowie muszą kierować się wartościami demokratycznymi i przyczyniać się do bezpieczeństwa euroatlantyckiego, aby mogli być brani pod uwagę.

Zaproszeni otrzymają plan działań członkowskich, który doradzi im, jak zostać członkiem, po czym nastąpią rozmowy akcesyjne.

Protokół akcesyjny do traktatu musi następnie zostać podpisany jednogłośnie przez członków NATO, aby kraj stał się częścią organizacji.

Jak blisko do sojuszu zbliżyła się Ukraina?

Na szczycie NATO w Bukareszcie w 2008 r. sojusz z zadowoleniem przyjął aspiracje Ukrainy i Gruzji o członkostwo w sojuszu i zgodził się, że „te kraje staną się członkami NATO”.

Jednak krajom tym nie zaoferowano planów działań związanych z członkostwem, a kraje NATO oświadczyły, że zaangażują się w „rozwiązanie wciąż nierozstrzygniętych kwestii” w sprawie wniosków.

„W ciągu ostatnich 14 lat nie było żadnego ruchu w tym kierunku” – powiedział o planach działania Samuel Charap, starszy politolog w RAND Corporation.

Przyjazny Moskwie prezydent Ukrainy w tym czasie Wiktor Janukowycz powiedział, że nie ma potrzeby, aby kraj ten przystępował do NATO, a parlament zagłosował w 2010 r. za krajem niezaangażowanym.

Premier Arsenij Jaceniuk powiedział, że po obaleniu przez Janukowycza i aneksji Krymu przez Putina zmienił się pogląd kraju na członkostwo w NATO.

Ukraiński parlament przyjął w 2017 r. ustawę przywracającą członkostwo w NATO jako cel tego kraju, z późniejszymi zmianami wprowadzonymi do konstytucji.

Ukraina stała się wzmocniony partner szans NATO w 2020 rokuco pozwoliło na większą wymianę informacji i dostęp do ćwiczeń z organizacją.

„Finlandia ma również ten status i jest prawdopodobnie najbardziej zdolnym i znaczącym partnerem sojuszu, który nie jest członkiem” – powiedział Charap.

Obecny prezydent Wołodymyr Zełenskij powtórzono w tym miesiącu że zamiar Ukrainy, by stać się członkiem, jest „zapisany w konstytucji (i pozostaje niezmieniony”).

Jakie są przeszkody w członkostwie Ukrainy w NATO?

Rafael Loss z Europejskiej Rady Stosunków Zagranicznych mówi, że Ukraina tak naprawdę nie spełnia kryteriów członkostwa.

Po stronie politycznej członkowie muszą wdrożyć reformy w ramach planu członkostwa, a po stronie wojskowej mają one „zwiększać bezpieczeństwo sojuszu, a nie umniejszać go”, powiedział Loss.

Oznacza to, że działania Putina w 2014 roku znacznie zmniejszyły prawdopodobieństwo, że Ukraina kiedykolwiek zostanie członkiem z powodu sporu terytorialnego o Krym – mówi.

„Najeżdżając Ukrainę w 2014 r. i najeżdżając Gruzję w 2008 r., Rosja skutecznie zawetowała członkostwo tych dwóch krajów” – powiedział Loss.

William Alberque, dyrektor ds. strategii, technologii i kontroli zbrojeń w Międzynarodowym Instytucie Studiów Strategicznych, powiedział, że chociaż ukraińskie siły zbrojne poprawiły się od 2014 r., nadal muszą wdrożyć reformy prawne, gospodarcze i antykorupcyjne, aby dołączyć do NATO.

„Jeśli chodzi o walkę z korupcją, reformy i reformę wojskową, zbliżyli się, ale znowu są lepsi w wojsku i wciąż napotykają przeszkody w korupcji rządu i reformach sądownictwa” – dodał Alberque.

Nie zgadza się jednak z tym, że spory terytorialne Ukrainy i Gruzji z Rosją całkowicie wykluczyły je z członkostwa.

„Niemcy były okupowane przez ZSRR przez całą zimną wojnę, a jednak przystąpiły do ​​Sojuszu w 1955 roku. W rzeczywistości projekt zjednoczenia Niemiec był jedną z głównych przyczyn Zachodu i NATO” – powiedział.

Wielu twierdzi, że kwestia ta tak naprawdę nie była rozpatrywana od czasu odmowy przyjęcia planu działania na rzecz członkostwa Ukrainie i Gruzji w 2008 roku.

Gdyby Ukraina przystąpiła do sojuszu, państwa członkowskie „zasadniczo internalizowałyby wojnę z Rosją, więc jest to po prostu niezwykle mało prawdopodobne” – powiedział Charap.

Na przykład prezydent USA Joe Biden powiedział już, że nie wyśle ​​wojsk amerykańskich na Ukrainę w przypadku rosyjskiej inwazji, co byłoby konieczne dla wszystkich 30 członków NATO, gdyby kraj ten przystąpił do sojuszu.

„Myślę, że członkostwo w NATO dla Ukrainy jest daleko” – powiedział Loss.

Każdego dnia tygodnia Uncovering Europe przedstawia europejską historię, która wykracza poza nagłówki. Pobierz aplikację Euronews, aby otrzymywać codzienne powiadomienia o tym i innych powiadomieniach o najświeższych wiadomościach. Jest dostępny na urządzeniach Apple i Android.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj