Jaki jest nowy plan kosmiczny UE i dlaczego ma to znaczenie?

0
323

Komisja Europejska przedstawiła we wtorek nowe propozycje dotyczące swojej trzeciej dużej sieci satelitarnej w celu uzupełnienia jej istniejących systemów.

Obecnie istnieje globalny system nawigacji Galileo i Copernicus, używany do obserwacji Ziemi.

Ta nowa konstelacja satelitów zapewni UE niezależność, jeśli chodzi o bezpieczeństwo jej systemów komunikacyjnych, które są w dużym stopniu uzależnione od pozaeuropejskich satelitów krążących wokół Ziemi.

Zasadniczo ma on na celu zapewnienie bezpiecznych i niezawodnych połączeń dla systemów europejskich, począwszy od zarządzania ruchem lotniczym i drogowym, przez operacje poszukiwawcze i ratownicze na morzu, aż po nadzór wojskowy i strefę graniczną.

Dlaczego to jest ważne?

W coraz bardziej cyfrowym świecie ochrona sieci komunikacyjnych UE ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia, że ​​informacje nie dostaną się w niepowołane ręce.

Może to oznaczać, że podmioty spoza Europy nie będą podsłuchiwać na przykład rozmów telefonicznych przywódców UE.

Ma to również kluczowe znaczenie dla własnej cyberodporności bloku, dzięki czemu pomaga zapobiegać cyberatakom na wspomniane wcześniej systemy.

Wniosek ma również na celu zwiększenie łączności w obszarach o znaczeniu strategicznym, takich jak Afryka i Arktyka, gdzie wszechobecne są czarne punkty sygnałowe.

Bruksela chce też zająć się narastającym problemem śmieci kosmicznych pozostawionych przez inne satelity.

Nazywa to podejściem do zarządzania ruchem kosmicznym, ale nie ma uprawnień do działania w tym obszarze zgodnie z traktatami UE, więc na razie oceni wymagania, współpracując z państwami członkowskimi i odpowiednimi interesariuszami, aby zobaczyć, co może być zrobione wspólnie.

Jak to wpłynie na Twoje życie?

Satelity są o wiele ważniejsze w codziennym życiu, niż mogłoby się wydawać.

Komisja chce rozszerzyć dostępność szybkich łączy szerokopasmowych i nieprzerwanej łączności na całym kontynencie, usuwając po drodze wszelkie martwe strefy.

W ten sposób każdy obywatel Europy będzie miał dostęp do Internetu w dowolnym miejscu i w każdym państwie członkowskim.

Nowa konstelacja satelitów zapewniłaby również wsparcie dla unijnych systemów Galileo i Copernicus, gdyby upadły, co według Josefa Aschbachera, dyrektora generalnego Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), miałoby poważne konsekwencje dla Ziemi.

„Wyobraź sobie, że satelity zostaną wyłączone na jeden dzień. To byłaby katastrofa. Prognoza pogody byłaby bardzo zła… ok… można powiedzieć, że możemy żyć z deszczem i słońcem, ale ma to ogromne znaczenie na gospodarkę” – powiedział w rozmowie z Euronews Aschbacher.

„Prognoza pogody z kosmosu przynosi gospodarce europejskiej 61 miliardów euro korzyści ekonomicznych. A więc ogromny wpływ ekonomiczny na prognozę pogody.

„Nawigacja – jeśli wyłączysz satelity nawigacyjne, to oczywiście nawigacja przestanie działać” – dodał.

„Telekomunikacja, giełdy – dziś wszystko zależy od satelitów. Tak więc, już teraz jesteśmy całkowicie zależni i ta zależność będzie wzrastać w przyszłości”.

A co z kosztami? Skąd pochodzą pieniądze?

Całkowity szacowany koszt wynosi obecnie 6 mld euro, z czego 2,4 mld euro pochodzi z budżetu UE, państw członkowskich i składek ESA.

Komisja ma nadzieję uzyskać pozostałą kwotę z inwestycji sektora prywatnego.

Ale tak jak w przypadku większości projektów UE, początkowe szacunki są zwykle przekraczane, więc czy projekt naprawdę będzie tego wart?

Niemiecki eurodeputowany Niklas Nienass mówi, że będzie to zależeć od tego, jakie usługi zapewnia obywatelom.

„Unia Europejska musi zapewnić obywatelom satelitarny dostęp do Internetu za cenę, na którą każdy może sobie pozwolić” – powiedział Neinass w rozmowie z Euronews.

Dodał, że jeśli można to zapewnić, to wyższy budżet byłby bardziej akceptowalny.

„Obecnie mówimy o cenie 6 miliardów euro. To może wzrosnąć w zależności od usług, które dodasz, ale 6 miliardów euro na 440 milionów ludzi mieszkających w Europie, to 13 euro, aby zapewnić każdemu przyzwoite połączenie internetowe… Myślę, że większość ludzi jest gotowa to zapłacić” powiedział eurodeputowany.

Kiedy możemy się tego spodziewać?

Nienass powiedział Euronews, że jeśli Bruksela podejmie działania, nowy system satelitarny może zacząć działać do 2025 roku.

Obecny harmonogram podany przez Komisję mówi o podobnym czasie dla pierwszego serwisu, ale pełny serwis nastąpi najwcześniej w połowie 2027 roku.

Propozycja musi także przejść przez Parlament Europejski i negocjacje z państwami członkowskimi, co może zająć trochę czasu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj