Jakie artykuły były najpopularniejsze w Europie w tym tygodniu?

0
28

State of the Union to nasz cotygodniowy program z Brukseli, który przedstawia najważniejsze artykuły tygodnia.

W tym tygodniu Rosja ponownie zaatakowała miasta na Ukrainie ogromną serią ataków rakietowych.

Ale to samotna rakieta, która wylądowała w Polsce, wywołała burzę dyplomatyczną.

Pocisk trafił w wioskę tuż za granicą z Ukrainą, zabijając dwie osoby i siejąc strach wśród zachodnich sąsiadów Ukrainy. Zachodni i polscy urzędnicy wskazywali, że odpowiedzialny jest ukraiński system obrony powietrznej.

“Kilkaset rakiet ze strony ukraińskiej próbowało zestrzelić te sto rakiet, drony lecące ze strony rosyjskiej, mogło się zdarzyć, że jedna z tych rakiet spadła na terytorium Polski, 5,6 km od granicy z Ukrainą” – powiedział premier Mateusz Morawiecki. powiedział w środę.

Po incydencie polski rząd polecił wojsku zwiększenie poziomu gotowości bojowej kluczowych jednostek, ponawiając swoje poparcie dla Ukrainy.

sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga uniewinnił także Ukrainę.

„Ale żeby było jasne, to nie jest wina Ukrainy. Rosja ponosi ostateczną odpowiedzialność, ponieważ kontynuuje nielegalną wojnę z Ukrainą” – powiedział w środę w Brukseli.

Incydent z rakietą wywołał obawy, że może wybuchnąć szerszy konflikt między NATO a Rosją, zwłaszcza w krajach Europy Wschodniej, w których nastroje antyrosyjskie są silne.

MH17 wyroki zaoczne

Na pamiątkę tego, co wydarzyło się przed szerszą już wojną na Ukrainie, było dwóch Rosjan i Ukrainiec skazany na dożywocie za spowodowanie katastrofy MH17 nad ukraińskim regionem Doniecka w 2014 roku, w której zginęło 298 osób na pokładzie.

Sąd Okręgowy w Hadze zdecydował w czwartek, że Rosjanie Igor Girkin, Siergiej Dubinski i Ukrainiec Leonid Charczenko zostali uznani za odpowiedzialnych za katastrofę, do której doszło podczas wcześniejszego konfliktu na wschodzie Ukrainy, który rozpoczął się osiem lat temu po ogłoszeniu niepodległości przez wspieranych przez Rosję separatystów.

Sąd orzekł, że Girkin, Dubinskiy i Charczenko muszą również zrekompensować krewnym ofiar łącznie 60 mln euro.

Czterech oskarżonych nie było obecnych na sali sądowej, wszyscy wciąż na wolności i odmawiali udziału w rozprawie, która trwała prawie trzy lata.

Girkin, Dubinskiy i Kharchenko raczej nie odsiedzą swoich wyroków.

Sabotaż Nord Stream potwierdzony

Eksplozje, które pod koniec września spowodowały znaczne uszkodzenia rurociągów Nord Stream w pobliżu duńskiej wyspy Bornholm, były wynikiem „rażącego sabotażu” Szwedzka prokuratura potwierdziła w piątek.

„Przeprowadzone analizy wskazują na ślady materiałów wybuchowych na kilku znalezionych obiektach obcych” – powiedział w oświadczeniu prokurator Mats Ljungqvist, który jest odpowiedzialny za trwające wstępne śledztwo w sprawie eksplozji.

Na chwilę obecną nie ma żadnych wskazówek, kto ponosi winę za incydent, a śledztwo jest w toku.

„Śledztwo wstępne jest bardzo złożone i obszerne. Kontynuowane śledztwo wstępne musi wykazać, czy można kogoś doręczyć z podejrzeniem popełnienia przestępstwa” – czytamy w oświadczeniu.

Szwedzcy śledczy będą nadal współpracować z władzami krajowymi i innymi krajami. Prokuratura prosi o cierpliwość.

„Ważne jest, abyśmy mogli pracować w ciszy i spokoju”, powiedział Ljungqvist, dodając, że nie może udzielić dalszych informacji i nie będzie dostępny dla prasy.

27 września podmorskie wybuchy spowodowały pęknięcie rurociągów Nord Stream 1 i 2, co doprowadziło do ogromnych wycieków metanu.

Chociaż od czasu incydentu krążyły zarzuty o możliwy sabotaż, po raz pierwszy potwierdzono celowe działanie mające na celu uszkodzenie rurociągu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj