Komisja Europejska przedstawia nowe wytyczne mające na celu zwiększenie badań przesiewowych w kierunku raka

0
54

Komisja Europejska przedstawiła we wtorek swoje propozycje dotyczące zwiększenia badań przesiewowych w kierunku raka w UE, zalecając bardziej systematyczne badania przesiewowe trzech nowych rodzajów raka.

„Nowe podejście UE do badań przesiewowych w kierunku raka” pojawiło się prawie dwie dekady po tym, jak Bruksela po raz pierwszy wydała zalecenia dotyczące badań przesiewowych w kierunku raka, a komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides podkreśliła, że ​​„wiele się zmieniło” w ciągu ostatnich 20 lat, ponieważ „medycyna, technologia poczyniły niesamowite postępy”.

Wytyczne Komisji przewidują rozszerzenie grupy docelowej dla raka piersi na kobiety w wieku od 45 do 74 lat, ponieważ obecny przedział wiekowy wynosi od 50 do 69 lat.

Chcą również, aby testy na wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) były przeprowadzane co pięć lat lub dłużej u kobiet w wieku od 30 do 65 lat, a testy triage w kierunku raka jelita grubego u osób w wieku 50-74 lata poprzez badanie kału, a następnie endoskopię lub kolonoskopię, jeśli to konieczne.

Ma to na celu „zapewnienie, że 90% osób w UE kwalifikujących się do badań przesiewowych piersi, szyjki macicy i jelita grubego otrzyma te badania do 2025 roku”, powiedział Kyriakides, oprócz zmniejszenia „niedopuszczalnych nierówności, jeśli chodzi o badania przesiewowe”.

Organ wykonawczy UE zalecił również przedłużenie zorganizowanych badań przesiewowych pod kątem trzech dodatkowych nowotworów.

Obejmują one badanie raka płuc u obecnych nałogowych i byłych palaczy w wieku 50-75 lat, badanie raka prostaty u mężczyzn w wieku do 70 lat na podstawie badania antygenów swoistych dla prostaty oraz badania przesiewowe w kierunku Helicobacter pylori oraz nadzór nad zmianami przedrakowymi żołądka w miejscach o wysokim zachorowalność na raka żołądka i śmiertelność.

Według Kyriakidesa, te sześć miejsc związanych z rakiem „łącznie odpowiada za prawie 55% wszystkich nowych nowotworów diagnozowanych co roku w UE i które powodują ponad 50% zgonów związanych z rakiem”.

Oczekuje się, że około jeden na dwóch obywateli UE zachoruje na raka w ciągu swojego życia, a choroba ta ma stać się główną przyczyną zgonów w bloku 27 państw do 2035 r., o ile nie zostaną podjęte bardziej zdecydowane działania.

Pandemia COVID-19, która naraziła już i tak rozciągnięte systemy opieki zdrowotnej na większy przymus, doprowadziła do tego, że w UE nie przeprowadza się około 100 milionów badań przesiewowych.

Komisja, która zainwestuje 100 mln euro, aby ułatwić wdrażanie tych nowych zaleceń, wezwała państwa członkowskie do przyjęcia ich w Radzie do grudnia tego roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj