Konsumencka organizacja pozarządowa wzywa do wprowadzenia zakazu „greenwashingu” produktów spożywczych i napojów

0
69

Według jednej z wiodących europejskich organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną konsumentów, producenci żywności i napojów dopuszczają się zielonego prania, klasyfikując je jako neutralne pod względem emisji CO2 i muszą zostać zakazane.

W raporcie opublikowanym w czwartek Europejska Organizacja Konsumentów (BEUC) stwierdza, że ​​małe etykiety „ekologicznego prania” stają się coraz bardziej powszechne na półkach supermarketów, ponieważ coraz więcej marek dyskretnie twierdzi, że sprzedawany produkt jest neutralny dla klimatu, a zatem dobre dla planety.

„Dla nas to absolutnie zielone pranie” – powiedziała Euronews Emma Calvert, starszy specjalista ds. Polityki żywnościowej w BEUC.

„Posiadanie produktu w 100% neutralnego pod względem emisji CO2 jest naukowo niedokładne i wprowadza konsumentów w błąd. Konsumenci w supermarkecie nie mają możliwości sprawdzenia, czy wykorzystuje to projekty sekwestracji dwutlenku węgla, aby uzasadnić to twierdzenie”.

Dla BEUC te etykiety są mylącym oznaczeniem, które ma wartość marketingową, na której grają firmy. Mówi się, że ponad połowa europejskich konsumentów uważa, że ​​kwestie środowiskowe wpływają na ich wybory żywieniowe.

W związku z tym wzywa do wprowadzenia zakazu stosowania tego typu etykiet.

Organizacja pozarządowa twierdzi również, że uzasadnienie używane przez firmy spożywcze do twierdzenia, że ​​produkty są neutralne pod względem emisji CO2, jest nieważne. Calvert powiedział, że te firmy stosują kompensację emisji dwutlenku węgla.

„Firmy zapłacą za kredyt węglowy, aby zrównoważyć własne emisje dwutlenku węgla. Problem polega na tym, że teraz jest to rodzaj wypalenia, zapłać później” – wyjaśniła.

„Więc teraz emitują węgiel, a zobowiązania dotyczą projektów sadzenia drzew głównie w przyszłości”.

Dlatego odszkodowanie to może zająć lata, zanim będzie naprawdę skuteczne i nie jest gwarantowane. Pożary lub ekstremalne zjawiska pogodowe mogą również spowodować zniknięcie tych drzew kompensacyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj