Oficjalna agencja statystyczna UE opublikowała w poniedziałek swoje roczne kluczowe dane liczbowe dla Europy, przedstawiając migawkę kondycji gospodarczej i społecznej kontynentu w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Wybraliśmy te, które musisz znać.
Inflacja
Roczna inflacja w krajach UE wyniosła średnio 9,2% w 2022 r., ponieważ rosyjska agresja na Ukrainę zadała poważny cios rynkom towarowym, wynika z danych Eurostatu.
Najwyższy był w krajach bałtyckich, osiągając oszałamiające 19,4% w Estonii.
Gospodarstwa domowe w całej UE borykały się z trudnościami, ponieważ ceny mieszkań, wody i energii wzrosły o 18,0 proc., transportu o 12,1 proc., a żywności i napojów bezalkoholowych o 11,9 proc.
Kryzys kosztów życia
W styczniu 2023 r. prawie połowa (47,1 %) średnich wydatków gospodarstw domowych w UE została przeznaczona na trzy wydatki, które odnotowały największy wzrost, a mianowicie rachunki za gospodarstwo domowe, transport i żywność.
Rezultatem, według danych opublikowanych dzisiaj przez Eurostat, jest pogłębiający się kryzys kosztów utrzymania. W ubiegłym roku 21,6% ludności UE, czyli około 95,3 mln osób, było zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Odsetek ten był najwyższy w Rumunii (34,4%) i Bułgarii (32,2%).
Prawie jedna trzecia mieszkańców UE nie była w stanie stawić czoła nieoczekiwanemu rachunkowi w 2022 r., czyli o 1,3% więcej niż w roku poprzednim. Odsetek ten był również najwyższy w Rumunii, gdzie prawie połowa (47,9%) nie była w stanie pokryć nieprzewidzianego wydatku.
Od nadwyżki handlowej do deficytu
Tymczasem w 2022 r. UE odnotowała pierwszy od dekady deficyt handlowy. Wartość towarów importowanych do UE z krajów spoza UE przekroczyła wartość unijnego eksportu o 430 mld euro. Wynika to z dekady nadwyżki handlowej towarów w latach 2012-2021.
Zarówno wolumeny importu, jak i eksportu pobiły poprzednie rekordy, co sugeruje, że światowy handel kwitnie w następstwie pandemii Covid-19.
Stany Zjednoczone były wiodącym unijnym rynkiem eksportowym towarów w 2022 r., odpowiadając za 19,8% całkowitej wartości eksportu, a następnie Wielka Brytania z 12,8%. W latach 2021-2022 wartość eksportu z UE do Rosji spadła o 38,1%, ponieważ wojna na Ukrainie sparaliżowała stosunki handlowe.
Chiny były zdecydowanie czołowym importerem towarów do UE, odpowiadając za ponad jedną piątą (20,9%) całego importu.
Ale Stany Zjednoczone i Wielka Brytania są największymi partnerami handlowymi UE w zakresie usług, oba kraje odpowiadają za około jedną piątą usług eksportowanych z UE. Natomiast około jedna trzecia (34,5%) usług importowanych do UE pochodzi ze Stanów Zjednoczonych.
Inne liczby podane w sprawozdanie roczne obejmują statystyki dotyczące populacji kontynentu, jego edukacji i zdrowia, a także stanu jego środowiska i zasobów naturalnych.