„Kto wie, jak długo”: Hiszpanie przygotowują się do ograniczeń wodnych

0
49

Kąpiel w basenie na miesiąc przed Bożym Narodzeniem wydawała się głupotą, ale po tym, jak w Barcelonie zapanowała ciepła pogoda, bardziej przypominająca ciepłą wiosnę, 24-letni Domingo Vazquez miał wielką ochotę się pluskać.

„Jestem pewien, że woda będzie lodowata, ale ta pogoda była bardzo ciepła. Przynajmniej do szybkiego pływania jest w sam raz” – powiedział nauczyciel muzyki.

Nie zawiódł, ostrożnie przepłynął kilka długości na zewnętrznym basenie w pobliżu Barcelony.

Ale od piątku te symbole luksusu znalazły się w centrum uwagi, kiedy katalońskie władze nałożyły szereg ograniczeń dotyczących wody po tym, jak Hiszpania przetrwała najdłuższą suszę od czasu rozpoczęcia pomiarów.

Zgodnie z nowymi przepisami baseny nie mogą być ponownie napełniane, prysznice są ograniczone do pięciu minut, wiele miejskich fontann zostało wyłączonych, nie można czyścić samochodów, a ogródki można myć tylko dwa dni w tygodniu. Prywatne przedsiębiorstwa wodociągowe będą ostrzegać władze, jeśli gospodarstwa domowe zużywają zbyt dużo wody.

Jak dotąd nie odcięto wody pitnej, ale jeśli niebiosa wkrótce się nie otworzą, władze mogą nałożyć więcej ograniczeń w Barcelonie i ponad 500 miastach w tym północno-wschodnim regionie.

To drugi obszar w Hiszpanii, w którym nałożono ograniczenia dotyczące wody.

Sewilla odcięła dostawy wody we wrześniu po długim lecie, kiedy temperatury sięgały nawet 47 stopni Celsjusza w pobliżu Kordoby w południowej Hiszpanii.

Najdłużej trwająca susza

Według AEMET, hiszpańskiej agencji meteorologicznej, spalony naród śródziemnomorski doświadczył najdłużej trwającej suszy od czasu rozpoczęcia pomiarów w 1961 roku.

Według hiszpańskiego ministerstwa ds. przemian ekologicznych zasoby Katalonii spadły do ​​34 proc.

Długi okres suszy zrodził nawet nowe zjawisko: turystykę suszy.

W zbiorniku Sau, 100 kilometrów na północ od Barcelony, poziom wody spadł do 18%.

Oznacza to, że X-wieczny kościół San Pau, który został zatopiony w 1962 roku na rozkaz hiszpańskiego dyktatora, generała Francisco Franco, wyłonił się z głębin i stał się wielką atrakcją.

Spływy kajakowe zwykle przyciągały tłumy, ale teraz weekendowi goście z Barcelony przyjeżdżają zrobić sobie selfie przed kościołem, który jest w pełni widoczny.

„Ludzie teraz przyjeżdżają tu tylko po to, aby zrobić sobie zdjęcia, więc zdecydowałem się zamknąć spływy kajakowe we wrześniu. Nie było wystarczającej ilości wody i było tak dużo błota, że ​​nie było dobrze” – powiedział Euronews Sebastian Parès, właściciel Kayak Sau.

„To nie był dobry rok i nawet jeśli będzie padać, przyszły rok prawdopodobnie nie będzie dużo lepszy. To zmartwienie”.

Parès powiedział, że firma przetrwała pomimo suszy, ponieważ oferuje inne zajęcia, takie jak jazda na rowerze elektrycznym.

Kierowcy ustawiają się w kolejce do mycia samochodów

W Barcelonie, w tanim warsztacie BonArea, zwykle ustawia się kolejka kierowców czekających na zatankowanie ich samochodów tańszym paliwem, zwłaszcza że kryzys związany z kosztami utrzymania spowodował wzrost cen benzyny.

Ale w czwartek wieczorem czekały w kolejce, aby je umyć, zanim zakaz wszedł w życie następnego dnia.

„To ostatni raz, kiedy możemy to zrobić, zanim wejdą te ograniczenia. Kto wie, ile to potrwa, zanim spadnie tu deszcz?” María Barros, bizneswoman, która myła swoją nową Kię, powiedziała Euronews.

Barros mieszka niedaleko, w Castelldefels, zamożnej dzielnicy Barcelony, gdzie jest właścicielką basenu.

Zgodnie z nowymi przepisami właściciele basenów nie mogą uzupełniać swoich basenów, ale ci, którzy korzystają z tej samej wody, nie muszą dokonywać żadnych zmian.

Właściciele domów mogą podlewać swoje ogrody tylko dwa dni w tygodniu. Domy z parzystymi liczbami mogą przynieść roślinom ulgę w środę lub sobotę, podczas gdy kursy mogą zrobić to samo w czwartek i niedzielę.

Ulic nie można myć wodą pitną; rolnikom i firmom przemysłowym dostawy wody zostały zmniejszone o 25%.

Patricia Plaja, rzeczniczka katalońskiego rządu regionalnego, powiedziała, że ​​nie będzie konieczne ograniczanie zużycia wody w domach do mycia, picia czy gotowania.

„Bądźcie świadomi wyjątkowej sytuacji, w jakiej znajduje się ten kraj” – powiedziała na konferencji prasowej. „Kontekst klimatyczny (oznacza), że Katalonia będzie cierpieć z powodu dłuższych i częstszych susz”.

Prawie połowa wszystkich publicznych fontann w Barcelonie zostanie wyłączona.

Popularna atrakcja turystyczna, Magiczna Fontanna, której wody są kolorowe nocą, gdy grana jest muzyka klasyczna, została oszczędzona – na razie.

Zakręcono krany ozdobnej fontanny na Paseo de Gracía, ekskluzywnej ulicy handlowej Barcelony, gdzie Gucci, Chanel i Prada rywalizują o uwagę turystów świeżo wycieczkowych.

W 2008 roku przedłużająca się susza zmusiła władze hiszpańskie do dostarczania wody do Barcelony łodzią, aby zagwarantować jej użytek domowy.

Ten kryzys wodny skłonił do budowy zakładu odsalania w pobliżu Barcelony, który według władz Katalonii jest największym w Europie i może wyprodukować 60 hm3 rocznie. Władze poinformowały, że obecnie działa z 90% wydajnością.

Naukowcy zajmujący się klimatem zidentyfikowali region Morza Śródziemnego jako jeden z regionów świata, który najbardziej ucierpi z powodu wzrostu temperatur spowodowanego zmianami klimatycznymi.

Według katalońskiej agencji wodnej, jeśli zimą nie wystąpią znaczne opady deszczu, rolnicy będą mieli trudności z uprawą roślin.

Według Unesco, organu ONZ, nawadnianie zużywa około 70% zasobów wodnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj