Lamparty dla Ukrainy: Kto w Europie jest za, a kto przeciw?

0
70

Po tygodniach intensywnych nacisków ze strony zachodnich sojuszników, Niemcy w końcu dały zielone światło na dostarczenie Ukrainie ciężkich czołgów bojowych Leopard 2.

Decyzja została przyjęta z zadowoleniem przez wielu przywódców w całej Europie. Oto niektóre z pierwszych reakcji.

Ukraina

prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski tweetował że jest „szczerze wdzięczny” za oświadczenie złożone w środę przez kanclerza Niemiec Olafa Scholza.

Minister obrony Ukrainy ma „wkrótce ogłosić więcej dobrych wiadomości” po rozmowie telefonicznej ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Lloydem Austinem.

Ołeksij Reznikow powiedział, że rozmawiali o „dalszym wzmocnieniu (armii ukraińskiej), w tym zaopatrzeniu w czołgi i utrzymaniu nowego uzbrojenia”.

Rosja

Ogłoszenie wywołało gniew rosyjskich władz. Ambasada Rosji w Niemczech wydała oświadczenie, w którym określiła decyzję jako „niezwykle niebezpieczną, która przenosi konflikt na nowy poziom konfrontacji”.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała, że ​​decyzja Niemiec potwierdza to, co określiła jako „z góry zaplanowaną wojnę” z Moskwą.

Niemcy

W Niemczech reakcja była mieszana.

Partia Zielonych i Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) wyraziły swoje poparcie, podczas gdy skrajnie prawicowa AFD nazwała tę decyzję „niebezpieczną”, która „grozi wciągnięciem Niemiec bezpośrednio w wojnę”.

Polska

Inne kraje, takie jak Polska – jeden z najbardziej zagorzałych sojuszników Ukrainy – również gratulowały Niemcom zielonego światła.

premiera RP Mateusza Morawieckiego, nazwano to „wielki krok w kierunku powstrzymania Rosji”.

Polska była jednym z głównych krajów wywierających w ostatnich dniach silną presję na Niemcy, aby zezwoliły Warszawie na wysłanie niemieckich czołgów Leopard do Kijowa.

Litwa

Decyzja spotkała się z aplauzem innych krajów UE, takich jak Litwa – jeden z krajów, który przoduje w forsowaniu sankcji wobec Rosji.

Jej minister spraw zagranicznych zamieścił na Twitterze zdjęcie przedstawiające ukraińską flagę i grę słów „Tanke Schön”.

Wielka Brytania

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak również z zadowoleniem przyjął ten ruch, mówiąc, że „wzmocni obronną siłę ognia Ukrainy” na Twitterze.

„Razem przyspieszamy nasze wysiłki, aby Ukraina wygrała tę wojnę i zapewniła trwały pokój”.

Rząd Wielkiej Brytanii potwierdził na początku tego miesiąca plany dostarczenia Kijowowi 14 czołgów podstawowych Challenger 2 armii brytyjskiej.

Francja

Prezydencja francuska z zadowoleniem przyjęła decyzję Berlina o wysłaniu czołgów na Ukrainę i umożliwieniu innym państwom zrobienia tego samego.

„Francja z zadowoleniem przyjmuje niemiecką decyzję, która rozszerza i wzmacnia wsparcie, jakiego udzieliliśmy wraz z dostawą AMX10 RC”, powiedział Elysee w oświadczeniu, odnosząc się do wyprodukowanego we Francji lżejszego pojazdu bojowego, który Paryż zamierza również wysłać na Ukrainę .

Hiszpania

Hiszpania jest otwarta na dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard 2 – powiedziała minister obrony Margarita Robles.

Jednak rzecznik lewicowej partii Podemos skrytykował oświadczenie Roblesa, tweetując: „Będziemy nadal stawiać na deeskalację konfliktu i pokój”.

Holandia

Holandia jest gotowa dostarczyć Ukrainie czołgi, jeśli zajdzie taka potrzeba, powiedział premier Holandii Mark Rutte.

„Jeśli pomoc z Holandii pomoże, jesteśmy na to przygotowani” – powiedział Rutte holenderskim mediom.

Republika Czeska

czeski premier Piotr Fiała powiedział, że decyzja Berlina to „dobra wiadomość” dla Ukrainy, dodając, że wierzy, że „Ukraina zwycięży w sprawiedliwej walce z agresorem.

NATO

sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga również wyraził uznanie za decyzję.

„W krytycznym momencie rosyjskiej wojny mogą one pomóc Ukrainie obronić się, zwyciężyć i zwyciężyć jako niezależny naród” – napisał na Twitterze.

Napięcie i fałszywe wiadomości wokół lampartów

Napięcie rosło w ciągu ostatnich kilku tygodni, co skłoniło konta w mediach społecznościowych do publikowania błędnych informacji dotyczących dostawy czołgów Leopard 2.

Jednym z ostatnich przykładów jest ten rzekomy plakat pojawiające się na lotnisku w Stuttgarcie w Niemczech. Wygląda na to, że przedstawia niemiecką flagę z tekstem wzywającym kraj do niewysyłania lampartów na Ukrainę.

Euronews skontaktowało się z przedstawicielami lotniska, które przekazały nam następujące oświadczenie: „Monitory, które można zobaczyć we wspomnianych kanałach, znajdują się w naszym budynku terminala. Wyświetlają tylko komercyjne klipy reklamowe lub okazjonalne powiadomienia dla pasażerów o kontrolach bezpieczeństwa lub innych zmianach istotnych pod względem operacyjnym”.

Lotnisko w Stuttgarcie potwierdziło, że te plakaty nigdy nie istniały i że obrazy zostały sfałszowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj