Leczenie marihuaną leczniczą ratuje Rosjanina przed odrzuceniem azylu

0
24

Rosjanin leczony medyczną marihuaną nie może zostać wydalony z Holandii pomimo odrzucenia wniosku o azyl, ponieważ lek nie jest dostępny w jego kraju ojczystym, orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE.

Mężczyzna zachorował na rzadką postać raka krwi w wieku 16 lat i obecnie przechodzi leczenie w Holandii, które obejmuje medyczną marihuanę, aby złagodzić jego ból.

Złożył szereg wniosków o azyl w Holandii, ale jego ostatni został odrzucony w 2020 roku.

„Uważa, że ​​należy mu wydać zezwolenie na pobyt lub przynajmniej odroczyć jego wydalenie”, ponieważ „nie byłby już w stanie prowadzić godnego życia, gdyby leczenie zostało przerwane” – powiedział szef UE — napisał sąd w oświadczeniu.

Sąd orzekł, że prawo UE zabrania państwom odsyłania obywateli spoza UE, którzy przebywają nielegalnie w bloku, jeśli „cierpią na poważną chorobę” i jeśli powrót takiej osoby do ich kraju spowodowałby „szybki, znaczny i trwały wzrost” w bólu.

Sąd stwierdził, że muszą być spełnione dwa warunki: leczenie przeciwbólowe nie może być stosowane w kraju przyjmującym (w tym przypadku w Rosji) oraz że brak leczenia doprowadzi do „bólu o takim natężeniu, że byłoby to sprzeczne z godnością człowieka”. „

Zgodnie z wnioskiem o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym wydanym w lutym 2021 r. Rosjanin powiedział, że leczenie marihuaną może złagodzić ból o około 70%.

Powiedział, że bez marihuany „nie byłby w stanie spać ani jeść z powodu bólu”, co spowodowałoby u niego „depresję i myśli samobójcze”.

„Niepowodzenie w zapewnieniu ulgi w bólu skutkowałoby zatem krótkotrwałym nagłym przypadkiem medycznym” – kontynuowano we wniosku o wydanie orzeczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj