Międzynarodowa konferencja pomocowa ma na celu pomoc Mołdawii w kryzysie energetycznym

0
22

Francja organizuje w poniedziałek konferencję wspierającą Mołdawię, aby zapewnić pomoc międzynarodową, ponieważ kraj ten stoi w obliczu kryzysu uchodźczego, przerw w dostawie prądu i zagrożeń bezpieczeństwa z powodu wojny na sąsiedniej Ukrainie.

Mołdawia, była republika radziecka, zamieszkana przez 2,6 miliona ludzi, poniosła poważne konsekwencje wojny na swoich granicach, w tym ograniczenia przez Rosję dostaw gazu o połowę.

„Musimy pomóc ludności przetrwać” – powiedziała dziennikarzom francuska minister spraw zagranicznych Catherine Colonna, dodając, że pomoc materialna i finansowa zostanie przyznana w poniedziałek.

„Międzynarodowa platforma wsparcia dla Mołdawii” została uruchomiona przez Niemcy, Francję i Rumunię.

Poprzednie konferencje w Berlinie i Bukareszcie przyniosły temu małemu krajowi setki milionów euro, ale wraz z przeciągającą się wojną jego potrzeby rosną.

„Rosja odcięła znaczną część gazu, który zwykle dostarcza do Mołdawii, a ponadto eksport energii elektrycznej z Ukrainy nie jest już możliwy z powodu bombardowań ukraińskiej infrastruktury” – powiedział Colonna.

Mołdawia nie ma też możliwości magazynowania gazu.

Według źródła dyplomatycznego na konferencji we Francji będzie obecnych około 45 delegacji reprezentujących organizacje UE, USA i międzynarodowe.

Mołdawia była uzyskał status kraju kandydującego do UE wraz z Ukrainą w okresie letnim.

„W naszym interesie leży wspieranie i towarzyszenie” Mołdawii w jej wysiłkach na rzecz reform gospodarczych, powiedziała Colonna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj